2023/02/02

Bundan tam 50 yıl önce Yahudi asıllı ABD’Lİ yazar ve biyokimyacı Isaac Asimov, The New York Times gazetesinde yayınlanan makalesinde 2014 yılında nelerin gerçekleşeceğine dair tahminlerde bulundu. Asimov, 1992 yılında hayata veda ederken arkasında 50’den fazla kitap bıraktı. Özellikle yazdığı bilim kurgu romanlarıyla tanınmış olmasına rağmen pek çok bilimsel kitap da kaleme almış ve felsefe hariç neredeyse her ana dala el atmıştı.

Portrait of Isaac Asimov

Vakıf Üçlemesi, Ben Robot, Ölü Gezegen, Güneşin Tanrıları gibi bilim kurgu dünyasının unutulmaz romanlarını kaleme alan Asimov, “2014 Dünya Fuarı’na Bir Ziyaret” başlığını taşıyan makalesinde bugün çoktan gerçekleşmiş ve gerçekleşmesi muhtemel pek çok tespitte bulundu.

İşte Isaac Asimov’un 2014 yılı için öngördükleri:

“2014 yılına gelindiğinde elektrik ışıklı paneller yaygın olarak kullanılacak.”

isaac_asimov_50-yil-once-ongordukleri2

Elektrik ışıklı panel dendiğine çoğumuzun gözümün önünde bir resim canlanmıyor olsa gerek. Oysa bu ince ve parlak panellerin kullanım alanları, mağaza vitrinlerinden tabelalara; ışıklandırmalardan düz ekran televizyonlara kadar uzanıyor.

“Ivır zıvır eşyalar insan hayatını büyük ölçüde kolaylaştıracak.”

Asimov, belki de ıvır zıvır eşya çılgınlığının hangi boyutlara ulaşabileceğini tam da kestirememiştir. Ama son 50 yılda hızla değişen dünyada onu suçlayabilir miyiz?

“İletişim hem sesli hem de görüntülü olacak. Telefonun ucundaki kişi seni duyarken görebilecek de.”

isaac-asimov-Skype-call

Skype, Google Hangout, FaceTime gibi uygulamalar görüntülü konuşmayı olanaklı kılıyor.

“Ekranlar sadece insanları görmek için değil, aynı zamanda belgeler üzerinde çalışmak, fotoğrafları görüntülemek ve kitaplardan pasajlar okumak için kullanılabilecek.”

Steve-Jobs

Bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar ve e-kitap okuyucularla çepeçevre sarıldığımız bir dünyada bunların hepsi gerçekleşmiş görünüyor.

“Robotlar ya çok yaygınlaşacak ya da çok ilerlemiş olacaklar. Her halükarda 2014 yılında var olacaklar.”

Eğer “robot”u insan gibi görünen ve hareket eden bilgisayar olarak tanımlarsak bu tahmin de oldukça tutarlı duruyor. Henüz robot hizmetçilere, arkadaşlara sahip olmasak ve Cylon istilasından daha birkaç yüzyıl uzakta olsak da robot teknolojisinin her geçen gün daha da ileriye gittiği ortada.

“Mutfak aletleri yemekleri otomatik olarak servis etmek, suyu ısıtmak, ekmeği ısıtmak ve bilumum işi yerine getirmek için tasarlanacak.”

otomatik-mutfak-robotlari

Bütün bunları aynı anda yerine getirip birkaç tuşa dokunur dokunmaz hazır bir yemek ortaya çıkaran aletlere henüz sahip olmasak da her geçen gün daha da fazla şeyi bir arada yürütebilen küçük ev aletlerinin ortaya çıkışına tanıklık ediyoruz.

“Tavanlar ve duvarlar karanlıkta parlayacak, bir düğmeye dokunur dokunmaz renkler değişecek.”

Sad Bar

Bu biraz ilginç bir tespit gibi görünüyor. 2014 yılında bunu gerçekleştirecek teknolojiye sahip olsak da parlayan duvarlar ve tavanlar öyle pek de revaçta sayılmazlar.

“Dünya nüfusu  6,500,000,000 olacak.”

nyc-times-square

Şu anki dünya nüfusu yaklaşık  olarak 7,255,335,800. Bu da Isaac Asimov’un öngörülerini doğruluyor.

Sevgi Ekicigil

1 thought on “ISAAC ASIMOV’UN 50 YIL ÖNCE ÖNGÖRDÜKLERİ GERÇEKLEŞİYOR

Yorum Yapmasam Olmaz :)