İSTANBUL KİTABA KOŞUYOR

“Tarih: Geçmişteki Gelecek” temasıyla 2 Kasım’da açılan 32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ilk gün itibari ile 42 bin kişiyi ağırladı. Geçen yıl toplamda 452 bin olan ziyaretçi sayısının bu yıl aşılması hedefleniyor.

Türkiye’nin en büyük kitap fuarı olma özelliğini taşıyan Tüyap Kitap Fuarı hafta içi olmasına rağmen öğrencilerin akınına uğradı. Güncel kitapların yanısıra, tarih, mizah, bilim-kurgu ve çocuk kitaplarına da büyük ilgi gösteren kitapseverler ayrıca bir çok yazardan da imzalı kitaplarını  almayı ihmal etmedi.

tuyap-kitap-fuari-2013-2

Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.’nin  bu sene 32. kez düzenlediği kitap fuarına 40 ülkeden katılım gerçekleşiyor. 300 etkinlik çerçevesinde 690 yayınevinin katıldığı fuarın bu yılki onur konuğu Çin olarak belirlendi.  Çin’den 100’ün üzerinde yayınevi fuara katılım gösterirken Çin’in önde gelen 17 yazarı fuarın konuğu olacak. Çin Yazarlar Derneği Başkanı Tie Ning ve Wang Gang gibi yazarların yanı sıra genç yazarlardan Zhang Yueran, Jiang Nan, Wei Wei de fuara katılacak yazarlar arasında yerini alıyor.

İkinci gün itibari ile ziyaretçi rakamının 58 bine ulaştığı ve hafta içi ziyaretçi profiline bakıldığında da okul çağındaki çocukların sayısında ciddi bir artışın olduğu belirtiliyor. Yayınevi yetkilileri, öğrencilerin toplu olarak fuarı ziyaret ettiklerini, ve hafta içi yaşanan bu kalabalık ortamın nedeninin bu olduğunu ifade etti.

Toplamda 9 gün sürecek olan fuar 10 Kasım’a kadar açık olacak. Ve  fuarda yaklaşık olarak 2 bin yazar imza günlerinde okurları ile buluşacak.

Yorum Yapmasam Olmaz :)