2023/01/27

İstanbul’da kahve kokulu günler başlıyor. 6-9 Ekim tarihlerinde bu yıl İstanbul Küçükçiftlik Park’da 3.sü gerçekleşecek kahve festivalinde (İstanbul Coffee Festival) İstanbul’u kahve kokusu saracak.

icf_logoGeçtiğimiz günlerde İstanbul Çay Festivali’nin duyurusunu yapmış, çay ve kitap ikilisinden söz etmiştik. Çaydan bahsedilir de kitabın adı birlikte en çok anılan sevgilisi kahve hiç eksik kalır mı? Taze çekilmiş kahvenin kokusu, baskıdan yeni çıkmış kitap kokusuna karışırken sözcükler, başka bir efsunla dolar insanın zihnine. Çiçekleri beyaz ve hoş kokulu, kirazı andıran kırmızı meyvesinin içinde iki çekirdek bulunan, dikildikten yaklaşık 3 yıl sonra meyve vermeye başlayan ve 30-40 yıl boyunca aralıksız meyve veren bir ağaç türü olan kahvenin müptelalarının sayısı dünyanın her yerinde, gün geçtikçe artıyor.  Bu yıl Küçükçiftlik Park’da 3.sü düzenlenecek kahve festivaliyle birlikte İstanbul’da kahve kokulu günler de bizi bekliyor.

İstanbul Coffee Festival

6-9 Ekim tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek Kahve Festivali kahveseverleri dopdolu bir programla karşılamaya hazırlanıyor.

istanbul-coffee-festival-2016

Ziyaretçilerin dünyanın farklı bölgelerinden gelen kahveleri, butik kahve dükkanlarının lezzetlerini tadabilecekleri; yerli-yabancı profesyonel baristaların showlarını izleyebilecekleri; cupping, tasting, kavurma gibi atölye çalışmalarına katılabilecekleri; sergiler, müzik ve alışverişle dolu şehrin kalbinde bir kahve keyfi…

istanbul_coffee-festival-2015

Siz de İstanbul’da kahve kokulu günlerin bir parçası olmak istiyorsanız hiç durmayın. Biletler Biletix’te ve bilet satış noktalarında!

Kahve hakkında kısa bilgiler:

 1. Asıl vatanı Etiyopya ve Yemen olan kahve, başlangıçta kahve çekirdeklerinin bütün olarak veya kırılarak yağla karıştırılmasıyla yemek olarak tüketiliyordu.
 2. “Kahve” kelimesi eski Arapçada “qahwah” kelimesinden gelmektedir.
 3.  Kahvenin fırınlanması 13. yüzyılda başladı.
 4. Kahve, Yemen’den Mekke’ye, Medine’ye ve diğer Müslüman ülkelere yayıldı. Kahvenin 1519’da Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferinden sonra İstanbul’a geldiği sanılıyor. İlk kahvehane bu tarihten 30 yıl sonra açıldı.
 5. İstanbul’da bilinen ilk kahvehane, Halepli bir tüccar olan Hakem ve Şam’dan gelen Şems isimli zatlar tarafından açılmıştır. Kısa sürede yaygınlaşmaya başlayan kahvehanelerin sayısı Kanuni zamanında 50yi; 19 yüzyılda ise 2500ü buldu.
 6. cafe-sperl-viyanaBaşlangıçta zenginler tarafından tüketiliyordu ama hızla tüm İstanbul’a yayıldı. Özellikle Eminönü çevresinde çok sayıda kahvehane açıldı. Tutucu çevreler kahvehanelerin halkı camilerden uzaklaştıracağından korktular. On beşinci ve on altıncı yüzyıllarda III. Selim, III. Murat ve I. Ahmet dönemlerinde kahve yasakları getirildi ama bunlar uzun ömürlü olmadı.
 7. Mocha, kelimesi Bugünkü Yemen’de bulunan Mokka şehrinden geliyor.
 8. Avrupa’da ilk cafeler buraları 17. yüzyılda açıldı. 1663 yılında Londra’da 83 cafe vardı.
 9. 20’inci yüzyılın başında İtalyanlar, sıcak su ve yüksek basınçla kahveyi pişiren espresso makinalarını ürettiler. Macchiatolar, cappucinolar, cafe latte böylece İtalya’da hızla yayıldı.
 10. Efsaneye göre  II. Viyana Kuşatması’ndan kurtuluşu sırasında içinde kahve çekirdekleri bulunan bir torba bulunmuş, deve yemi zannedilen kahveler yakılmak istenmiştir. Torbaları emanet alankurukahveci-mehmet-efendi-ve-mahdumlari
  subay Kolschitzky ilk Viyana kahvesini kurmuştur. Kimi denemelerden sonra süt ve şeker ekleyerek Viyana’nın geleneksel kahve çeşidi olan Melange’ı icat etmiştir. Melange aslında İtalyancasıyla bildiğimiz Cappucinodur.
 11. Günümüzde en iyi korunmuş kahvehanelerden biri Viyana’da bulunan Cafe Sperl‘dir.
 12. İki çeşit kahve çekirdeği vardır: Arabica ve Robuca.
 13. Dünyadaki kahve üretiminin %40’ı Brezilya’da gerçekleşmektedir.
 14. Türkiye’deki en eski kahveci 1871 yılında kurulmuş Kurukahveci Mehmet Efendi‘dir.
 15. 2004’ten beri Türkiye’de sadece Mersin Antalya ve Anamur’da 16 hektarlık bir alanda kahve tarımı yapılmaktadır.
 16. Ve en önemlisi:

louisa-may-alcott

“Sadece bir fincan dolusu kahveyi koklamak bile uykunuzu açabilir! Şu anda iltifat yerine kahve almayı tercih ederim. “

– Küçük Kadınlar – Louisa May Alcott

haruki-murakami-kahve

“Geceyi gündüzden ayıran o taze kahve kokusu apartmanın içine doldu.” 

– Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları – Haruki Murakami

j-d-salinger

“Gerçekten canımı deli gibi sıkan bir şey var: Birilerinin kahvenin hazır olduğunu söylemesi ama aslında kahvenin hazır olmayışı.”

– Çavdar Tarlasında Çocuklar – J.D. Salinger

enis-batur

“Sabah erken saatte uğramak gerekir Aux Deux Magots’ya: Kahve, croissant, bir kahve daha. Az ilerinizde, sizin daha afyonunuz patlamamışken, yaşlı bir Amerikalı kadın mektup yazıyor olacaktır. Fitzgerald’ı ya da Gertrude Stein’ı tanımış olabilir mi? Birden 1920’lerin furyası gelir insanın aklına: Hemingway’li, Djuna Barnes’lı, Joyce’lu yıllar. Oysa onlar daha çok “çay”ı çağrıştırır.”

– Kediler Krallara Bakabilir – Enis Batur

salah-birsel-kadikoy-sahili

“İçilmez mi yemek üstüne şöyle bir kahve
Az şekerli çok kaynamış veya sade
Konuşulsun fiskos edilsin
Sürülsün bir yandan da havagazına cezve
Hayal vericidir gönül açıcıdır
Isınmış suda höpürdedikçe telve
Kalmaz bu fokurdamayla köpük kalmaz
ama
Başka olur HACİVAT’a lezzet verir
Sonunda KAMERHANIM’ın eliyle uzatılan
kahve”

– Kahveler Kitabı – Salah Birsel

Sevgi Ekicigil

sevgiekicigil.com

 

Yorum Yapmasam Olmaz :)