2023/12/06

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de her 30 kişiden sadece 1’i düzenli kitap okuyor.

“İşten yorgun geliyorum”, “Derslerim çok fazla”, “Kitaplar pahalı” gibi nedenlerden ötürü kitap okuma oranlarının diğer gelişmiş olan ülkelere göre düşük seyrettiği Türkiye’de sivil toplum kuruluşları yaptıkları ve planladıkları etkinlikler ile kitap okuma alışkanlıklarını arttırma isteğinde.
kitap-okuma-yarismasi-zeytinburnu-belediyesi
Bu kapsamda 10 yıldır, İstanbul – Zeytinburnu Belediyesi daha fazla kitap okumayı teşvik yönünde yaptığı yarışmalar ile ilgi çekiyor. İlçe kapsamındaki 7 Bilgi Evi’nin organizesinde, her yıl Zeytinburnu’nda okuyan, yaşayan veya çalışan tüm kitap severlerin büyük ilgi gösterdiği 4 ayrı kategorili Kitap Okuma Yarışmasının bu yıl onuncusu gerçekleştiriliyor.
Yarışmada, her kategoride belirlenen 7 kitap yarışmacılar tarafından okunuyor, okunan kitaplardan ise toplam 100 soruya en çok doğru cevap veren yarışmacılara, kategorilerine göre birinciler 2 bin TL, ikinciler bin 500 TL, üçüncüler bin TL olmak üzere ilk 10 dereceye para ödülü veriliyor. Ayrıca, kazananlardan ilk 3 dereceye giren yarışmacılar, ailelerinden 2 kişi ile birlikte 2 gece 3 gün sürecek keyifli bir Kapadokya kültür gezisi ile ödüllendiriliyor. Ödül töreni 24 Mayıs’ta  gerçekleştirilecek.

Yorum Yapmasam Olmaz :)