2023/12/01

İvan İvanoviç Var mıydı, Yok muydu?

Nâzım Hikmet’in ölümsüz eseri “İvan İvanoviç Var mıydı, Yok muydu?” Emrah Eren rejisi ve Tiyatroadam oyuncuları ile sahne alıyor.

Tiyatroadam ekibinin merakla beklenen, kendilerine has anlatım tarzlarıyla oynadığı Nâzım Hikmet’in İvan İvanoviç Var Mıydı, Yok muydu?  adlı eseri, trajik, ironik, hipnotik hikayesi ile otoritelerimizi sorgulatıyor.

Nâzım Hikmet’in 1954 yılında Moskova’da bulunduğu yıllarda yazdığı 3 perdelik oyun olan ‘İvan İvanoviç Var mıydı Yok muydu?’ zaman zaman hız kesse de, gündemden düşmüyor.

Nâzım Hikmet’in Sovyet temalı tek eseri olma özelliğine sahip oyun, Sovyetler Birliği yöneticilerinin bürokratlaşarak halktan kopmasını, giderek sınıflaşmasını ele alır.

Eserde dürüst ve naif bir insan olan Sergey Konstantinoviç Petrof’un, bir kasabanın en yetkili amiri olarak göreve gelmesi ile, erdemleri ile otoritesi arasında kalan bilincinin derinliklerinde saklı kötücül ikizi İvan İvanoviç tarafından yok edilip kendini beğenmiş bir yöneticiye dönüşmesi anlatılır.

Oyunun başında, bulunduğu makamı kasabalıların hizmetinde kullanan Petrof, zamanla, hem çevresinin şişirmesi hem de zayıf kişiliği yüzünden o makamın esiri bir ‘otoriter’e dönüşür. Bu dönüşümün yarı tatlı hikâyesi oyun boyunca seyircilere aktarılır.

Mevkii sahibi insanlarda sıkça gördüğümüz, yüzyıllar boyunca devam eden, hatta başımıza gelebilecek bir değişimin/dönüşümün trajik komik öyküsü İvan İvanoviç Var Mıydı, Yok muydu?  önemli bir süreçten geçen ülkemizin yöneticilerinin de erdem ve otorite anlayışınızı tekrardan sorgulatacak.

Oyuncu kadrosunda Aşkın Şenol, Fatih Koyunoğlu, Deniz Özmen, Berk Yaygın, Gökhan Azlağ, Baransel Gürsoy ve Pınar Tuncegil yer alırken, dekor-kostüm tasarımı Barış Dinçel’e, ışık tasarımı Yüksel Aymaz’a, hareket tasarımı ise Esra Yurttut’a ait.

Peki ama bu öyküde “İvan İvanoviç Var mıydı, Yok muydu?”

Yazan: Nâzım Hikmet
Yöneten: Emrah Eren
Dekor-Kostüm tasarımı: Barış Dinçel
Işık tasarımı: Yüksel Aymaz
Hareket düzeni: Esra Yurttut
Oynayanlar: Aşkın Şenol, Baransel Gürsoy, Berk Yaygın, Deniz Özmen, Fatih Koyunoğlu, Gökhan Azlağ, Pınar Tuncegil

15 – 22 – 24 Şubat ve 02 – 08 -10 -14 -21 -29 Mart tarihlerinde izleyicilerle buluşacak olan  İvan İvanoviç Var Mıydı, Yok muydu? tiyatro oyunun bilet fiyatları ise 35 ile 45 TL arasında değişiyor.

Biletleri biletix‘ten satın alabilirsiniz.

Tiyatroadam hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Yorum Yapmasam Olmaz :)