2023/12/03
J. D. Salinger hayranlarını sevindirecek belgesel, izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Amerika’nın önemli belgesel programlarından ‘American Masters’ serisi, 200. bölümünde özel hayatıyla ilgili çok gizem barındıran J. D. Salinger’ı konu ediyor.
j-d-sallinger
Salinger belgeselinin yönetmeni Shane Salerno, “American Masters’da şu ana kadar Ernest Hemingway, John Lennon, F. Scott Fitzgerald ve Woody Allen gibi önemli sanatçıların hayatlarına yer verildi. Salinger bir büyük usta ve ben de onun yaşamının önemlli noktalarının diğer sanatçılar gibi gösterilmesini istiyorum” diyerek açıklamada bulundu. Sanatçının gizemli hayatını konu alan belgesel, yıllar önce bitmesine rağmen yazarın 2009’daki ölümü sebebiyle bir süre bekledi.
 Ayrıca ünlü yazarın hayatının anlatıldığı, David Shields ve Salerno tarafından yazılan yaklaşık 800 sayfalık ‘The Private War of J.D. Salinger’ adlı kitap okuyucuyla buluşacak. Kitabın hangi yayınevi tarafından basılacağı önümüzdeki hafta yapılacak bir açık arttırma sonucu belirlenecek.
 
Münzevi yaşam tarzıyla tanınan ABD’li yazar J. D. Salinger; yazdığı Gönülçelen kitabı ile tüm dikkatleri ve ilgiyi üzerine çekti. Ancak bu ilgiden hoşlanmayıp insanlardan uzaklaşan Salinger münzevi bir hayat sürmeye başladı ve gittikçe daha az yeni eser yayımladı.
 
j-d-sallinger
Çavdar Tarlasında Çocuklar`la ünlü olan Salinger, toplumun ilgisinden kaçmak için New York`tan taşınarak New Hampshire`a yerleşti. Kaçtıkça daha çok ilgi görmeye başlayan Salinger samimi davranmamaya, fotoğraf çektirmemeye, röportaj vermemeye çalıştı. Ancak tüm bu çabalarına rağmen popülaritesi genişleyerek yayıldı.
1965’ten ölene kadar, herhangi bir şey yayımlamayan ve meraklı gözlerden giderek kaçan yazar, kendisi hakkındaki yayınları hukukî yollarla engellemeye çalıştı.

Yorum Yapmasam Olmaz :)