2023/09/27

2010 yılında aramızdan ayrılan münzevi yazar J.D. Salinger’ın hayatı belgesel oluyor.

Salinger, özellikle Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabıyla (Gönülçelen ismiyle de biliniyor. Orijinal adı: Catcher In The Rye) dünyadaki en ünlü yazarlardan biri. 91 yaşında vefat etmesine rağmen 46 yaşından (1965) sonra kitap yayınlamayıp, son röportajını da 1980’de verdiğinden, insanlar Salinger’ın hayatını ve neden yazmayı bıraktığını merak etmeye devam ediyor. Salinger adıyla çıkacak olan bu belgesel de merakları gidermeye çalışacak.

j-d-salinger

Salinger’ın Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabı ahlak dışı bulunduğundan Amerika’da uzun süre yasaklı kitaplar arasında kalmış. Bazı bölgelerindeyse bu yasaklılık durumu hala devam ediyor. John F. Kennedy ve Rebecca Schaeffer’ın suikast girişimlerinde bulunan kişilerde ve John Lennon’ın suikastçisinin üzerinde J.D. Salinger’ın Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabı çıkmıştı. Bu durum, kitabın bu insanlar üzerinde çok etkili olmasından mı, yoksa çıldırmış olmalarından mı ya da iki seçenek birden işlediğinden mi kaynaklandı -şahsen kitabın çok etkileyici olduğunu düşünüp, herhangi bir suikastte bulunmadığımdan- bilemiyorum. Fakat böyle bir kitabın yazarını ve neden yazmayı bıraktığını ben de fazlasıyla merak ediyorum.

Belgeselin Türkiye’de vizyona girip girmeyeceği henüz belli değil. Fakat Amerika’daki gösterim tarihi 6 Eylül. Yayınlanan fragmanı da aşağıda bulabilirsiniz.

Özcan Uzun

Yorum Yapmasam Olmaz :)