JANE AUSTEN’E BÜYÜK ONUR

iNGİLTERE’nin 19.yüzyılda yaşamış en önemli yazarlarından biri olarak gösterilen Jane Austen‘ın portresi gelecek yıllarda 10 poundluk banknotları süsleyeceği açıklandı.

Parlamento üyelerinin önünde bir konuşma gerçekleştiren İngiltere Bankası’nın eski governörü Mervyn King, “Gurur ve Önyargı”nın (Pride and Prejudice) yazarı Jane Austen’in  banknotlarda yer alacak bir potansiyel aday olarak beklediğini ağzından kaçırmıştı. Halefi Mark Carney ise bu uygulamanın büyük ihtimalle 2017’den sonra gerçekleşeceğini belirtti.

jane-austen-10-pound

Mark Carney’in bu açıklaması, Kral’ın İngiliz banknotlarında Kraliçe dışında portreleri yer alan yegâne iki kadından biri olan—diğeri Florence Nightingale—hapishane reformcusu Elizabeth Fry’ın portresinin muhtemelen 2016’da Winston Churchill portresiyle değiştirileceği mesajından sonra kopan protesto dalgasını dindirmeyi amaçlıyordu.

Jane Austen ölümünün iki yüzüncü yıldönümü olan 2017’de 2000 sonlarından beri 10 poundluk banknotlarda yer alan 19’uncu yüzyılın ünlü doğabilimcisi Charles Darwin’in yerini alacak.

Yeni banknot Austen’ın portresinin yanı sıra yazarın Hampshire’da yaşadığı Chawton Cottage’daki yazı masası ve tüy kalemlerini, sık sık ziyaret ettiği kardeşinin evi Godmersham Park’ı ve Gurur ve Önyargı’nın karakterlerinden Miss Bingley’den yapılan bir alıntıyı içerecek: “Velhasıl beyan ederim ki okumak gibi bir zevk yok!”

Yorum Yapmasam Olmaz :)