2023/01/26

Roland Topor’un ölümsüz eseri “Joko’nun Doğum Günü”, Ersin Umut Güler’in yönetmenliğinde, tekrar izleyicisi ile buluşuyor.

Ezen ezilen ilişkisini farklı bir anlatım tarzı ile ortaya koyan Joko’nun Doğum Günü, yüksek performans gerektiren hareket tasarımı ve Projection Mapping teknolojisini birleştirerek sahne alıyor.

Yolcu Tiyatro, Fransız oyun yazarı, şair, ressam ve yönetmen Roland Topor’un daha önce roman olarak kaleme aldığı ve sonraki yıllarda modern bir kurgu ile oyunlaştırdığı Joko’nun Doğum Günü (1969) adlı eserini, absürd bir anlatım biçimi ile ortaya koyuyor.

Oyun su deposunda işçi olarak çalışan Joko’nun başından geçenleri anlatıyor. İnsanın başkalarını sırtında taşımayı kabul etmesiyle başlayan benliğini kaybetme hikayesini acı çekme ve çektirme denkleminde sunuyor.

İktidar ve yönetenler tarafından yaşamları baskı ve mobbingle geçen işçilerin yaşadıkları problemleri tartışan oyunun yazarı ezen ezilen ilişkisine farklı bir açıdan yaklaşıyor. Roland Topor, işçilerin kendilerine sistematik olarak zulüm eden ve kendilerini ezen yöneticilere karşı çıkmaması ve bu eziyeti kabullenmesi üzerine kuruyor oyununu.

Oyun Gazeteci-Yazar Mine G. Kırıkkanat’ın çevirisiyle sahneye taşınıyor.

    

Can Badur’un illistrasyonları, Selçuk Göldere’nin hareket tasarımı, Alev Topal’ın ışık planı ve Makbule Mercan’ın kostüm tercihiyle canlanan sahne, Tolga İskit, Ayşe Tunaboylu, Cenk Dost Verdi, Efe Ünal, Merve Dağlı, Yasemin Ertorun, Burak Üzen ve Sercan Dede’nin oyunculukları ile izleyici karşına çıkıyor.

 

Çeşitli mekanlarda ve tarihlerde sahne almaya devam eden “Joko’nun Doğum Günü” nün biletlerini Biletix‘ten ya da yakala.co‘dan satın alabilirsiniz.

 

Yorum Yapmasam Olmaz :)