2023/09/20

Kader; Kapıda anılar, darmaduman eşyalar, randuman hatıralar…

Çarkını; Çevremde anılar, renkli kasımpatı ışıltılı, nadide çiçeğim ılımlı…

Çeviren; Çember döner durur en mahoş bahar kokar ya, varlığım İstanbul’a rüya gibi dolar, en tatlı bahar nisan yağmurlarıyla başlar…

Yalnızlığım; Yanılan, anılan, nefes alan bu canıma liman olan, ılımlı zambak misali açılıp limanıma varan, ısrarla göğe çıkan gök kuşağı misali ışıltısıyla aydınlatan mağlup bir ben varım…

İşte bu yüzden; Kader çarkım döndükçe, yalnızlığımı anlayan ben kaderime razı geldim…

Kitabımı ilk olarak Şermin Yaşar’ın “Dedemin Bakkalı” adlı kitabını okuyarak başladım. 

Bu kitabın hikâyesine konu olan kahraman benim ismimi taşıyordu. Öncelikle ismimi taşıması ve ardından kitabı bitirir bitirmez duygulanıp ağlamış olmam beni çok etkilemiş ve bu kitabı yazmama vesile olmuştu.

Bu kitabı kaleme almamda ikinci bir etken ise bir gün ablamın televizyon karşısında Japonları ve Korelileri izlemesi ile oldu. Çünkü onlara hayran kalmıştım. Daha sonra ablama şu sözleri söylediğimi anımsıyorum.

“Abla madem biz Korelileri ve Japonları çok sevdik neden onların dillerini de öğrenmeyelim.”

Bu iki küçük hikâye hedefime ulaşmama ve bu kitabı yazmama vesile olmuştur.

“YAZMAK İÇİN YAZMAZ İNSAN YAŞATMAK İÇİN YAZAR”

Kader Çarkını Çeviren Yalnızlığım” otobiyografik nitelikte bir kitap olup, Şebnem’in yaşantısından kesitleri bir araya getiriyor.  

Şebnem Altunkaya Hakkında;

23.07.1993 Yılında Artvin’in Hopa ilçesinde doğdu. Doğduktan 40 gün sonra hayat mücadelesi başladı. Zira yapılan tetkiklerde Hidro sefali hastası olduğu tespit edilmiş ve 40 günlükken ameliyat olmuştu. Anne ve babası onu hayata tutunmasını sağlayan kahramanları oldu. Ailesi 1996 Yılında taşındı. Bu nedenle Şebnem ve kardeşlerinin eğitim süreci İstanbul’da başlamış oldu. İlk ve ortaokulu 75. Yıl ilk okulunda okudu. Daha sonra Şöhret Kurşunoğlu Meslek Lisesi’ni bitirdi. Ardından iş hayatına başladı. Halen bir reklam firmasın da çalışmaya devam ediyor. Kitap okumayı, resim çizmeyi ve Japonca dili üzerine çalışmayı çok seviyor. Japon’ya hayalinde yaşattığı bir ülkedir ve Japonya’ ya gitmek hayatındaki en büyük idealidir.

Kader Çarkını Çeviren Yalnızlığım kitabını satın almak için tıklayınız.

Yorum Yapmasam Olmaz :)