2023/12/01

Gallery LİNART, Ayşegül Kırmızı’nın; insanlık tarihi boyunca toplumun ve düzenin alışagelmiş öğretisi sonucu çeşitli roller yüklenen kadının evrendeki misyonunu ele alan ” Uyumadan -Without Sleep” sergisi ile yeni sezonu açıyor.

uyumadan-without-sleep-aysegul-kirmizi-sergisi

Eserlerinde sert renkler yerine daha yumuşak tonlara yer veren Ayşegül Kırmızı, “Uyumadan – Without Sleep” adlı sergisinde kadın ile beraber hayvanları da doğanın birer alegorik simgesi olarak kullanıyor ve dişinin evrendeki misyonunu anlatıyor.

Sanatçı, Adem’le Havva’dan bu yana birçok görevle bezenerek, kutsal cinsiyete bürünen kadının –insan neslinin çoğalmasında hayvani dürtülerle sağladığı cinsellikten anaçlığa, aileyi bir arada tutma çabasından modern hayatta sosyal yaşamın gerekliliklerini yerine getirme telaşına ve bunun gibi birçok görevleri yüklendiği– dünyasını, kadın figürünü kullanarak ifade ediyor.

Sanatçı eserlerinde; kadının yumuşaklığını, duygusallığını, hırçınlığını, çocuksu ve güçlü yanlarını kadınca bir masal dünyasına benzeterek, bu masal dünyasını yumuşak renkler ve dokunuşlarla anlatıyor. Yalnız kadınların resmedildiği, aynı zamanda yaşamın önemli unsurlarından birini oluşturan ve insanlık için önemli olan insan – havyan ilişkisini de ele alan Ayşegül Kırmızı, eserlerinde doğayı ve hayvanları da birer alegorik simge olarak kullanıyor.

Gallery LiNART; Ayşegül Kırmızı’nın evrenin yüklediği misyonlarla dolu kadını anlattığı sergisi “Uyumadan-Without Sleep”e12 Eylül 2013 – 12 Ekim 2013 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

 

Yorum Yapmasam Olmaz :)