2023/05/27

11 Nisan 1980 gününün sabahı işe gitmek üzere evinden dışarı çıktığında silahlı saldırıya uğrayıp hayatını kaybeden halkbilimci, yazar Ümit Kaftancıoğlu adına düzenlenen öykü yarışması için başvuru dönemi başladı.

umit-kaftanciogluDönemeç (1972), Çarpana (1975), İstanbul Allak Bullak (1983) gibi öyküleri ile bilinen halkbilimci, yazar Ümit Kaftancıoğlu adına bu yıl 10’uncusu düzenlenen öykü yarışması için başvuru dönemi başladı. Öykü yarışması için başvurular 31 Aralık tarihine kadar yapılabilecek. Her bir yarışmacının en fazla iki öyküyle katılabileceği ve en fazla 11 sayfalık yazı gönderebileceği yarışmada öyküler iki aşamalı olarak değerlendirilecek.

Ayşe Akaltun, Hakan Cücüner, Ayşe Başak Kaban, Dr. Canan Kaftancıoğlu ve Öztürk Tatar ön seçici kurul ve  asıl jüri Zeynep Aliye, Enver Aysever, Onur Caymaz, Mehmet Güler, Adnan Özyalçıner ve Öner Yağcı tarafından seçilecek olan ilk 10 öykü Yalın Ses Yayınları tarafından kitaplaştırılacak.

Yarışmaya katılacak olan adaylar , öykülerini Yüzyıl Mah. Barbaros Cad. 47. Sok. No: 1 Bağcılar / İstanbul adresine gönderecekler.

1935 yılında Ardahan’da doğan ve asıl adı Garip Tatar olan Ümit Kaftancıoğlu . 1974’te TRT ’de yapımcı olarak çalışmaya başladı. Dönemeç adlı hikâyesiyle, 1970 TRT Büyük Ödülü’nü aldı. 1972’de Ali Naci Karacan Birincilik Armağanı’nı aldı. Anadolu ’yu gezerek derlemelerle halkın sözlü yazınını ve halk türkülerini yazıya döktü. 11 Nisan 1980 gününün sabahı, görev yaptığı TRT İstanbul Radyosu’na gitmek için çıktığı evinin önünde öldürüldü.

Yorum Yapmasam Olmaz :)