2023/12/01

Cemreler bir bir düştü; önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa.

2016 senesine gireceğiz diye heyecanlanırken Ocak ayını hatta Şubat ayını bitirdik. Mart ayının da son haftasına gireceğiz. “Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır.” sözünü her ne kadar batı illerimizde pek hissetmesek de doğu illerimiz de kar yağışları hala zaman zaman devam etmekte.

Bu sene kış ayını sert ve bol bol da kar yağışlı havalarla geçirdik. Çocuklar kar topu oynadı, kardan adam yaptı, bozdu, yokuşlardan kaydı. Büyüklerinse biraz fazla geliri olanları kayak yapmaya gitti; geri kalanıysa çocuklarla sokaklarda eğlendi, üşüdü, dondu, sıcacık salep içti, ısındı.  Bu eşsiz güzellikteki beyaz örtüyü bol bol fotoğraflamayı da tabii ki unutmadı..

Peki ya ünlü yabancı yazarlar karlı havalarda neler yapıyordu dersiniz?

Fotoğraflarla kar altında oynayan ünlü yabancı yazarlar 

Boris Pasternak

Boris-Pasternak-making-a-trek

Doktor Jivago adlı romanı ile tüm dünyada adından söz ettiren ve 1958 yılında bu eserle Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen fakat ödülü almayı reddeden Rus yazar Boris Pasternak karlı bir havada yürüyüşe çıkmış.

David Foster Wallace

David-Foster-Wallace_dressed-for-the-weather

“Nasıl düşünmek gerektiğini öğrenmek aslında neyi nasıl düşünmemiz gerektiğini kontrol etmeyi öğrenmektir. Ancak klişeleşmiş olsa da şunu unutmayalım; düşünce iyi bir hizmetçi, kötü bir efendidir. Yetişkinlerin çoğunun kendilerini başlarından vurarak intihar etmesi tesadüf değildir. Böylelikle kötü efendilerini vurmuş oluyorlar. Bu intiharların çoğunda gerçek olan şu ki, aslında tetiği çekmeden çok önce zaten intihar etmiş oluyorlar. Ne kadar üzücü…”

sözü ile yetişkinlerin intihara neden meyilli olduklarını açıklayan ve bunun üzerine olduğu kadar farklı konularda da pek çok deneme yazıları yazan David Foster Wallace, soğuk ve karlı bir kış gününde elleri ceplerinde yürüyüşe çıkmış.

Ernest Hemingway / John Dos Passos

ernest-hemingway-Photo-Credit-Ernest-Hemingway-Photograph-Collection,John-F-Kennedy-Presidential-Library-And-Museum,Boston

Ernest Hemingway skiing with John Dos Passos in 1926. Mandatory Credit: Hemingway Collection/ JFK Library, Boston /Published: The New York Times on the Web 07/11/99 Books This image is within the public domain PLEASE CONTACT Allan Goodrich, John F. Kennedy Library Boston, Mass. 617-929-4530 FOR MORE IMAGES OF HEMINGWAY.

Dünya çapında farklı dillere çevrilmiş pek çok eseriyle tanıdığımız ünlü ABD’li yazar Ernest Hemingway, 1927 yılında İsviçre’nin Gstaad kentinde o zamanlardan beri sosyetenin uğrak yeri olan kayak merkezinde, bir diğer ünlü Portekiz asıllı ABD’li yazar John Dos Passos (sağdan ikinci) ile kayarken.

Gary Shteyngart

Gary-Shteyngart_striding-through-a-New-York-City-winter-creative-scarf-on-full-display

Super Sad True Love Story ve Little Failure adlı kitapları ile New York Times Bestseller listesine giren ünlü yazar Gary Sheteyngart, karlı bir günde üzerinde çokta kalın denemeyecek bir hırka ile yürüyüşe çıkmış.

Hunter S. Thompson

Hunter-S-Thompson-putting-his-typewriter-on-ice

1972 yılında yayınlanan Vegas’ta Korku ve Nefret adlı romanı ile adından sıkça söz ettiren, alışılageldik süslü yazı üslûbuyla; klişe gazetecilik cümleleri yerine, okuyucuya daha içten, eğlenceli ve dürüst gelen bir dille yazan; tasvire dayalı abartılı ayrıntılar, alaycı göndermeler, ironi, laf sokmalar, giydirmeler, hattâ zaman zaman kaba ve küfürlü bir dil kullanan, Ganzo Gazeteciliği‘nin kurucusu olan Hunter S. Thompson, neredeyse 25-30 cm’e varan karın içinde elinde pompalı tüfeğiyle daktilosuna ateş eder pozisyonda kameraya poz veriyor.

John Cheever

John-Cheever_out-with-his-dogs-on-a-snowy-day

1979 Pulitzer Ödülü sahibi ABD’li yazar John Cheever köpekleri ile karlı bir günde evinin bahçesinde oyun oynarken.

Neil Gaiman

neil-gaiman-and-dog-cabal

Neil-Gaiman-hanging-out-with-his-dog-Cabal-in-a-snowstorm

Bilim kurgu ve fantezi yazarı Neil Gaiman, çok sevdiği köpeği Cabal ile soğuk bir kış gününde karın tadını çıkarıyor.

Peter Matthiessen

Peter-Matthiessen_in-Antarctica-with-Victor-Emanuel

3 adet Ulusal Kitap Ödülü (National Book Awards) sahibi olan ABD’li yazar Peter Matthiessen, penguenlerin diyarı olan karla kaplı kıta Antartika’da Victor Emanuel ile beraber doğa gezisine çıkmış.

Saul Bellow

Saul-Bellow_possibly-about-to-be-hit-by-a-snowball-courtesy-of-his-son-Adam

1976 yılında Nobel Edebiyat ödülü kazanan ABD’li yazar Saul Bellow, oğlu Adam ile kar topu oynuyor.

Sylvia Plath

Sylvia-Plath-and-Marcia-Brown-Stern-her-friend-and-roommate-at-Smith-College


Yaşamı boyunca manik depresif kişilik bozukluğu ile uğraşan aynı zamanda yazdığı Sırça Fanus adlı otobiyografik romanı ile de hastalığından fazlasıyla bahseden ünlü yazar Sylvia Plath 1950 yılında kazandığı Smith Kolejinde okuldan oda arkadaşı Marcia Brown Stern ile karlı bir kış gününde kayak keyfi yaparken.

Salih Gümüştaş

eskimeyenkitaplar.com

Yorum Yapmasam Olmaz :)