KARİKATÜRLER YARIŞIYOR

Aydın Doğan Karikatür Yarışması

Dünyada ve Türkiye’de başladığı ilk günden beri büyük ilgi gören Aydın Doğan Karikatür Yarışması bu yıl 32. Defa karikatüristleri ve karikatürseverleri bir araya getiriyor. Bu yılki başkanlığını Yunan karikatürist Michael Kounturis’in üstlendiği yarışmanın seçici kurulu dün, Muğla –  Bodrum’daki Işıl Club’da toplandı.

aydin-doagan-karikatur-yarismasi

66 ülkeden 787 sanatçının toplam 2289 adet karikatürle katıldığı yarışmanın seçmelerinin ardından 46 ülkeden 205 sanatçının 237 karikatürü finale kaldı.  Seçici kurulda yer alan üyeler, finale kalan eserleri değerlendirmeden önce ilk olarak yarışma panosunu imzaladılar. Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı’nın yaptığı Türkçe ve İngilizce açılış konuşmasının ardından, jüride yer alan Ercan Akyol, Latif Demirci, Selçuk Demirel, Bayram Hajizadeh (Azerbaycan), Piyale Madra, Godfrey Mwampembwa (Tanzanya), Tan Oral, Yuko Shimizu (Japonya) ve Jen Sorensen (ABD) finale kalan eserleri değerlendirmeye başladı.

Candan-Fetvacı

Yaklaşık 8 saat sürecek değerlendirme sonunda dereceye giren karikatürlerin açıklanacağını belirten Candan Fetvacı, bu yıl yarışmaya katılan karikatürlerde çoğunlukla göçmen sorununa ve savaşlara yer verildiğine dikkat çekti: Eserlerde gördüğümüz o ki, bu yıl en büyük sıkıntı göçmen konusu. Hem denizlerde boğulanlar hem sınırlarda yığılanlar maalesef dünyanın ayıplarından bir tanesi. Savaşlar, açlıklar, baskılar; işte bunların hepsini karikatürcüler bizlere yansıtıyor. Bazen gülümsüyoruz ama bu acı bir gülümseme oluyor. Bizim de amacımız zaten dünyada olan bitenleri topluma yansıtmak, topluma yaymak ve karikatürcülere destek olmak.”

Aydın Doğan Karikatür Yarışması’ndan bazı karelar;

aydin-doagan-karikatur-yarismasi-4

aydin-doagan-karikatur-yarismasi-1 aydin-doagan-karikatur-yarismasi-2 aydin-doagan-karikatur-yarismasi-3

Yorum Yapmasam Olmaz :)