2024/04/13

Jan Van Mersbergen’in yazdığı “Gecenin Öteki Yakasına Yolculuk” isimli roman, Burak Sengir çevirisiyle raflarda yerini aldı. Hollanda edebiyatının önemli yazarlarından Mersbergen; kitapta okuyucuyu, yalnızlıklarını karnaval kalabalığında boğmaya çalışan insanların dünyasına götürüyor.

jan-van-mersbergen-gecenin-oteki-yakasina-yolculuk-1Alkole batırılmış bir karnaval gecesinde, herkes kendisi olmayan bir kılıkta; ama herkes en nihayetinde kendisi! Yıldızlar altında el ele tutuşulduğu, dans edilip eğlenildiği bir karnaval bu… Ve onun içinde gülümsemeye çalışan bir adam: Ralf. Belleği oldukça dağınık. Öte yandan kalabalık yalnızlaştırıyor onu. Yalnızlaştıkça kendisine, geçmişine hapsoluyor. Öyle ki, zihniyle baş başa kalıyor ve artık sadece onunla konuşabilir. İroniyle. Bilincinin aktığı gibi. Mersbergenin kahramanının tipik bir yalnızlığı var. Ancak, ne kadar sıradan olursa olsun, Jan Van Mersbergenin kaleminden çıkan bir karakter, okurunu roman ve gece bittiğinde yoğun biçimde etki altında bırakıyor. Ralfin trajedisi ve eğlencesi, sen eline kitabı almadan çok önce başladı ve okuduktan sonra da devam edecek sevgili okur! Sonra… Sonra… “Ta-ta-tadatatatatata!”

2 thoughts on “KARNAVALA GEL

  1. gecenin öteki yakasına yolculuk kitabı benim haz alarak okudugum kitapların başında geliyor.herkese seve seve tavsiye edebileceğim bir kitap..

Yorum Yapmasam Olmaz :)