2023/02/01

Engin Hepileri yeni kurduğu tiyatro grubu Tiyatro.iN ilk projesi ile sahne alıyor.

Engin Hepileri’nin kurduğu Tiyatro.iN’in ilk oyunu ‘Katil Joe’, 15 Ocak 2014’te Kadıköy’ün yeni mekanı Moda Sahnesi’nde seyirciyle buluşuyor. Pulitzer ödüllü Amerikalı oyun yazarı ve aktör Tracy Letts’in yazdığı oyunu Mehmet Birkiye yönetiyor. Birkiye genel olarak yönettiği oyunlarda sahnede olmayı tercih etmezken bu oyundaoyuncu kadrosunda bulunuyor.

TİYATRO-İN-katil-joe-

Oyunda; Engin Hepileri, Öykü Karayel, Defne Halman, Mehmet Birkiye ve Taner Ölmez rol alıyor.

Engin Hipileri’nin Katil Joe’yu üstlendiği oyunda uyuşturucu satıcısı Chris’in bataklıktan çıkabilmek için babasıyla anlaşarak, üvey annesinin hayat poliçesindeki yüksek miktardaki paranın üzerine yatmak için kadını öldürecek bir kiralık karil tutması ile başlayan oyun paranın, televizyonun ve uyuşturucunun etkisinde paralize olmuş küçük insanların, traji-komik yaşam çırpınışları.

Aşkın ve sevginin başka boyutlarda yaşandığı, “ev’’ kavramının tartışıldığı, temiz ve parlak olanın içindeki pisliği gören çarpıcı bir başkaldırı. Engin Hepileri, Öykü Karayel, Defne Halman, Taner Ölmez ve Mehmet Birkiye’nin rol aldığı ‘Katil Joe’, sert ve kanlı bir kara komedi.

katil-joeOYUN HAKKINDA

Katil Joe (Killer Joe) Amerikalı yazar Tracy Letts tarafından 1993’te yazılmış bir kara komedidir. Anavatanından, ülkemizde ve tüm dünyada baskın bir şekilde etkisini sürdüren popüler kültüre sert bir eleştiri yapan oyunda paranın, televizyonun ve uyuşturucunun etkisinde paralize olmuş küçük insanların, traji-komik yaşam çırpınışları çarpıcı bir biçimde anlatılmaktadır. Aşkın ve sevginin başka boyutlarda yaşandığı, “ev’’ ve “ahlak” kavramlarının tartışıldığı, temiz ve parlak olanın içindeki pisliği gören bir başkaldırı niteliğindeki Katil Joe, Letts’in ilk oyunudur. Prömiyeri 3 Ağustos 1993’te ABD-Illinois’de gerçekleşen oyunun, Off-Broadway promiyeri ise New York’ta 29 Eylül 1994’te yapılmıştır. 2011’te yine Letts tarafından senaryolaştırılarak sinemaya uyarlanan Killer Joe’yu William Friedkin yönetmiştir.

15 ülkede ve 12 ayrı dilde sahnelenen Katil Joe, ülkemizde ilk kez sahnelenmektedir.

Oyun her pazartesi günü Moda Sahnesinde izlenebilir.

Yorum Yapmasam Olmaz :)