2023/12/03

Ödüllü müzikal “Kibritçi Kız” 2. sezonuna Zorlu Çoçuk Tiyatrosu’nda başladı. Sokak çocukları için farkındalık yaratmayı amaçlayan “Kibritçi Kız” müzikali, 17 Mayıs 2015 yılına kadar sahnede kalacak.

Kibritci-kiz-muzikali

Bir sosyal sorumluluk projesi olarak sahnelenen, Prof. Dr. Hasan Erkek’in, Andersen’in Kibritçi Kız masalından yola çıkarak yazıp yönettiği “Kibritçi Kız” müzikali, 1 Kasım 2014 tarihinde, Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nda yeniden seyirciyle buluşmaya başladı.

Geçen sene İsmet Küntay “Yılın En İyi Çocuk Oyunu Ödülü” ile Direklerarası “Yılın MüzikalÖdülü”nü alan Kibritçi Kız Müzikali, 30.000 seyirciye ulaşmıştı. Ankara ve Bursa’ya turne yapan müzikal sokak çocukları için farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

5 yaş ve üzeri seyircilere, sanat duyarlılığı da kazandırması beklenen müzikal modern ve postmodern estetik anlayışla sahneleniyor. Müzik, dans, şiir, mim, jonglörlük, illüzyonistlik, resim, performans sanatı gibi birçok sanatı bünyesinde barındıran müzikalde bütün oyuncular çeşitli müzik enstrümanları çalıp dans ediyor, şarkı söylüyor.

Sokaklarda akordiyon çalarak, şarkı söyleyerek kibrit satan Kibritçi Kız, yaşama sevinci, dostluk ve dayanışma ruhuyla yalnız güçlüklerin üstesinden gelmeyi başarmakla kalmıyor aynı zamanda sanatın birçok dalını keşfediyor.

YAZAN-YÖNETEN: Prof. Dr. Hasan Erkek

MÜZİK: Yard. Doç. Dr. Nedim Yıldız

Zorlu Çocuk Tiyatrosu Hakkında;

Zorlu Çocuk Tiyatrosu, Mehmet Zorlu Vakfı’nın eğitimden, kültür sanat ve spora kadar birçok alanda gençlerin ve çocukların gelişimini destekleyen çalışmalar kapsamındaki faaliyetlerinden biri olarak 2003 yılında kuruldu. Zorlu Çocuk Tiyatrosu, bugüne kadar  500.000’in üzerinde çocuğu ücretsiz olarak tiyatroyla buluşturdu. Bunlar arasında Müziğin Kalbi, Burun, Karagöz, Cadılar ve Hint Fakiri, Kurşun Askerin Utancı, Kediler ve Fareler Mutfağı, Oz Büyücüsü, Bremen Mızıkacıları, Kurbağa Prens oyunları ve Çirkin Ördek Yavrusu Müzikalileri de yer aldı.

Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nun sezon boyunca sergileyeceği oyunlar hakkında detaylı bilgilere www.zorlucocuktiyatrosu.com ve www.facebook.com/zorlucocuktiyatrosu adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapmasam Olmaz :)