2024/02/21

Nuri Bilge Ceylan’ın 67. Cannes Film Festivali’nde “Altın Palmiye” ödülü kazanan  ‘Kış Uykusu’ filmi, ilk ayında 237 bin kişi tarafından izlendi.

Box Office’nin topladığı bilgilere göre, Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliği yaptığı, Haluk Bilginer, Demet Akbağ ve Melisa Sözen’in başrollerini oynadığı film, Fransa’da düzenlenen 67. Cannes Film Festivali’nde en iyi film ödülü olan “Altın Palmiye”yi kazanmış ve bu ödülü alan ikinci Türk filmi olmuştu.

Kis-Uykusu-gise-hasilati

Nuri Bilge Ceylan’ın 7’nci uzun metrajlı filmi olma özelliğini taşıyan Kış Uykusu’nda eski bir tiyatro sanatçısının Anadolu’nun ücra bir kasabasında yaşadıkları ele alınıyor.

13 Haziran’da Türkiye’de gösterime giren film, ilk haftasında 43 bin 495 kişi tarafından izlendi ve 536 bin 890 lira gişe hasılatı elde etti. Kış Uykusu, ilk ayında ise 237 bin 260 kişiyi sinemaya çekip 2 milyon 728 bin 886 lira gişe hasılatı getirdi. Böylece Kış Uykusu, Nuri Bile Ceylan’ın bugüne kadar çektiği filmler arasında en çok izlenen ve gişe hasılatı elde eden filmi olma özelliğini kazandı. Filmi yıl sonuna kadar 500 binden fazla seyircinin izlemesi öngörülüyor.

Yönetmenin 2002 yılında gösterime giren ve yine Cannes Film Festivali’nde ‘Büyük Jüri Ödülü’ kazanan “Uzak” filmi gösterimde kaldığı 52 haftada 63 bin 845 kişi tarafından izlenmiş, 259 bin lira gişe hasılatı getirmiş, 2008’de gösterime giren ve Cannes’de ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü kazandıran “Üç Maymun” filmi ise gösterimde kaldığı 15 haftada 127 bin 668 kişi tarafından izlenmiş ve 1 milyon 173 bin 753 lira hasılat elde etmişti.

3 thoughts on “KIŞ UYKUSU’NUN GİŞE HASILATI

  1. Dün Nuri Bilge Ceylan ‘Bal’ adlı filmini izledim. Gerçekten çok etkileyici sahneleri vardı. Konuşmanın neredeyse hiç olmadığı doğanın en ayrıntılı – cırcır böceği,rüzgar,çalı,kuş vs – seslernin duyulduğu bir Nuri Bilge Ceylan klasiğiydi. Ama ‘Kış Uykusu’ sanki bunun tam aksi gibi bol konuşmaların geçtiği bir baş yapıt. Altın Palmiye alan bu filmin bu kadar az gişe alması çok üzücü..

  2. “Bal” filmi, Nuri Bilge Ceylan’ın değil, Semih kaplanoğlu’nundur. “Süt” & “Yumurta” filmleri ile beraber üçleme oluşturur.

    1. Evet haklısınız bu kadar büyük bir hatayı nasıl yaptım utandım resmen kendimden teşekkür ederim Cem topuz..

Yorum Yapmasam Olmaz :)