2023/01/25

 

Ödüllü yazar Markus Zusak’ın akıllara kazınacak kadar etkileyici ve şiirsel bir dille yazdığı Kitap Hırsızı adlı romanı sinemaya uyarlanıyor. Yönetmenliğini Brian Percival’ın yapacağı filmde, Sophie Nelisse ile Geoffrey Rush ve Emily Watson’ın rol alması planlanıyor.
 
Çekimlerine bu ay Berlin’de başlanması beklenen filmin konusu, 1939 Nazi Almanyası döneminde geçiyor. 

Avustralyalı yazar Zusak’ın okurla 2006 yılında buluşan romanı, çok sayıda ödüle değer görülmüş ve New York Times gazetesinin çok satılan kitaplar listesinde haftalarca ilk sırada kalmıştı.

 
Kitabın tanıtım yazısından:
 
Kitap-HırsızıYıl 1939, Nazi Almanyası. Liesel Meminger ve erkek kardeşi Münih’in varoşlarında,  Molching’de yoksul bir ailenin yanına yerleştirilmek üzere yoldalar. Anneleri, henüz anlamını bilmedikleri bir kelime yüzünden onları bırakmak zorunda. Bu kelime kommunist. Yolda ölüm meleği Liesel’in erkek kardeşini alır. Henüz okuma yazmayı doğru dürüst beceremeyen Liesel, oğlanın toprağa verildiği mezarlıkta, karlar arasında üzerinde gümüş rengi yazılar olan küçük siyah bir kitap bulur; Mezar Kazıcının El Kitabı. Bu, kızın hayatını değiştirecek kitaplardan ilkidir.
 
İşte Liesel Meminger’in kitaplara ve sözcüklere olan tutkusu böyle başlar. Markus Zusak, İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya’da geçen, güçlü imgelerle dolu bu dokunaklı hikayeyi ölüm meleğinin ağzından insanın içine işleyen bir dille aktarıyor.

Yorum Yapmasam Olmaz :)