2023/02/03

Kitaplardan en iyi 7 TV Dizisi

‘GAME OF THRONES’

HBO,

George R. R. Martin – ‘Game Of Thrones (Taht Oyunları)’

Game Of Thrones (Taht Oyunları), Amerikan yazar George R. R. Martin’in yazmakta olduğu epik fantezi roman serisi Buz ve Ateşin Şarkısı‘nın ilk romanıdır. 6 Ağustos 1996’da piyasaya sürülen kitap seneler sonra 17 Nisan 2011 tarihinde  bir HBO dizisi olarak uyarlandı. Roman ise adını romandaki karakterlerden biri olan Cersei Lannister’ın kocasının arkadaşı Eddard Stark’ın kendisini krala karşı ihanet, zina ve ensest ilişki ile suçlamasından sonra Stark’a söylediği sözlerden gelmektedir.  “Eğer taht oyunu oynuyorsan ya kazanır ya kaybedersin. Hiçbir orta yol yoktur.”

‘LOVE IS NEVER SILENT’

Hallmark Hall of Fame,

Joanne Greenberg – ‘In This Sign’ 

1970 yılında okuyucular ile buluşan Joanne Greenberg’in ‘In This Sign’ kitabından uyarlanan film “Love Is Never Silent” adı ile 1985 yılında Mare Winningham ve Cloris Leachman başrolünde vizyona girmişti.

‘THE COURAGEOUS HEART OF IRENA SENDLER’  

Hallmark Hall of Fame,

Irena Sendler – ‘Mother of the Children of the Holocaust: The Story of Irena Sendler’ 

Polonyalı Irena Sendler’in hayat hikayesinden bir kesiti anlatan kitabından uyarlanan bu film 2.Dünya Savaşı sırasında sosyal hizmet görevlisi olarak görev yapan Irena Sendler’in yaklaşık 2500 yahudili çocuğu Nazilerden kurtamaya çalışırken tutuklanmasını ele alıyor. 2009 yapımı olan filmin başrollerinde  Anna Paquin, Marcia Gay Harden ve Goran Visnjic bulunuyor.

‘TRUE BLOOD’

HBO,

Charlaine Harris – Sookie Stackhouse

Yazar Charlaine Harris’in fantastik dram türünde Sookie Stackhouse  (Güney Vampirleri Serisi) olarak adlandırılan kitap serisini temel alan True Blood  7 Eylül 2008 ile Mayıs 2013 tarihleri arasında ABD’de kablolu TV kanalı HBO tarafından dizi olarak yayınlandı. Dizide vampirler ve insanların birlikte yaşamaya başlaması ve aralarındaki etkileşim konu edilmektedir. Dizinin baş kahramanları Sookie Stackhouse (Anna Paquin) isimli telepatik (insanların düşüncelerini okuyabilen) bir garson kız ile aşık olduğu Bill Compton (Stephen Moyer) isimli bir vampirdir.

‘DEXTER’

Showtime,

Jeff Lindsay – ‘Darkly Dreaming Dexter’

Dexter, ilk olarak 1 Ekim 2006’da Showtime kanalında gösterilmeye başlayan Amerikan drama dizisidir. Jeff Lindsay’in Dexter romanlarının ilki olan Darkly Dreaming Dexter romanından uyarlanan dizinin hikayesi Miami’de geçer. Dizi Miami Metro Polis Departmanı’nda kan sıçrama analizcisi olarak çalışan ve aynı zamanda bir seri katil olarak gizli bir hayat süren Dexter Morgan  (Michael C. Hall)’ı konu almaktadır.

‘EMPIRE FALLS’

HBO,

Richard Russo – ‘Empire Falls’ 

Richard Russo tarafından yazılan ve 2002 yılında Pulitzer Ödülüne layık görülen ‘Empire Falls’, iki bölümlük mini seri olarak 2005 yılında HBO tarafından yayınlanmıştır. Başrollerinin Ed Harris, Philip Seymour Hoffman ve Helen Hunt tarafından paylaşıldığı dizi-film küçük bir kasabada amerikan işçi sınıfının günlük yaşantısından komik enstanteneler sunan eşsiz bir yapım. İyi kalpli restaurant müdürü Miles Roby, zengin ve güçlü bayan Whiting’in engellemelerine rağmen, Empire Grill Restaurant’ı devam ettirmek istemektedir. Bayan Whiting ile olan anlaşmanın sonunda, Miles hesaplarını her zaman başını belaya sokan babası Max’den korumak zorunda kalır.

‘THE DOLLMAKER’ 

ABC,

Harriette Arnow – ‘The Dollmaker’

1984 yılında mini-seri olarak kurgulanan film Amerikalı yazar Harriette Arnow’un ‘The Dollmaker’ kitabından uyarlandı. Büyük bir kentte bir  fabrikada iş bulan baba ve ailesinin köyden kente göç etmesini ve yaşadıkları zorlukları konu alan filmin başrolünde Jane Fonda yer alıyor.

 

Yorum Yapmasam Olmaz :)