2023/12/05

1936 yılında Kocaeli’nde kurulan ve yaklaşık 80 yıl hizmet verdikten sonra kapanan Seka kağıt fabrikası, müze olarak ziyaretçilere hizmet vermeye devam edecek.

seka-kagit-fabrikasi-muzeKocaeli Büyükşehir Belediyesinin yaptığı açıklamada, restore edilerek müzeye dönüştürülen Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projesi olan Seka Kağıt Fabrikası’na ait makinelerin, temizlendikten sonra Seka Kağıt Müzesi’nde sergileneceğini bildirildi.

Açıklamada, fabrikadan kalan makinelerin birçoğunun, bulunduğu yerde sergileneceği ve  ilk kağıt üretimi yapılan makinelerden matbaa makinelerine, güç santralinden, hamur hazırlama ekipmanlarına kadar da birçok makinenin Seka Kağıt Müzesi’nde yer alacağı belirtildi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen makine temizliği çalışmalarının yaklaşık altı aydır devam ettiği ifade edilen açıklamada, makinelerin kuru buz, sulu kumlama ve kumlama yöntemi ile temizlendiği, pas ve kirden temizlenen makine ve ekipmanların korunması için naylon ve streçlerle sarılıp, sergilenmeye hazır hale getirileceği belirtildi.

 

Yorum Yapmasam Olmaz :)