KÜÇÜK SEVİMLİ BİR FARE İLE DEĞİŞEN WALT DISNEY’İN HAYATI

walt-disney-hayati
Karnını doyuracak kadar parası bile olmayan, aylarca iş arayıp bulamayan, gözleri yollarda, kendisinden ekmek parası bekleyen zavallı annesinden uzak bir şehirde, küçücük bir pansiyonda çaresizce ne yapacağını düşünen  Walt Disney, hayatının bir fare vesilesiyle değişeceğini nereden bilebilirdi ki..
“Fareleri oynatarak milyon dolarlar kazanan adam” olarak bilinen Disney,  5 Aralık 1901’de Şikago’da dünyaya geldi. Daha çocukken gece karanlığının erken saatlerinde kalkar, 2,3 km yürür ve kapı kapı dolaşarak gazete satardı. Fakat kazandığı para kendi karnını doyurmaya bile çok zor yetiyordu. Bu nedenle kendisine daha istikrarlı bir iş aradı. Ancak her defasında herhangi bir kabiliyeti olmadığı için kapılar yüzüne sertçe kapatılıyordu. Yaşı on sekizdi ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle  yeteri kadar  eğitim görememişti.  Kendisi okula pek gidememiş olsa da okuma yazma biliyordu. Kitap okumak onun için bir tutkuydu. Karnını zor doyurabiliyorken bir gün bir kitapçıya uğrayıp pazarlık ederek güç bela bir kitap satın aldı. O zaman ki kitapların arkasında reklamlar olurdu. Disney’in aldığı kitabın arkasında da bir reklam vardı. Kitabın arkasında ki reklamda “Kansas City Sanat Enstitüsü sizi ücretsiz kurslara çağırıyor” yazıyordu. Bu yazıyı okuyunca hemen kararını verdi. O kursa gidecekti.Hemen kursa gidip kayıt oldu. Kursta çeşitli çizim teknikleri öğretiliyordu. Disney kendisi gibi yeteneklerini geliştirmek için kursa katılan İwerks isimli bir arkadaş kazanmıştı. Kurslar bitince iki arkadaş ayrıldılar.
Disney, Şikago’da ki fakir evine geri döndü. Eve geldiğinde bir kalabalıkla karşılaştı. Babasının öldüğünü o an öğrendi ve bu olay Disney’i çok üzdü.  O günden sonra on gün boyunca hiçbir işe el atmadı.  Ancak para kazanması gerektiği için küçük bir ajansta, düşük ücret karşılığında kısa çizimler yaptı.Bir müddet sonra Kansas’tan  bir telgraf aldı. Kurstan arkadaşı İwer, Disney ile beraber iş yapmaları için teklifte bulundu. Walter hemen arkadaşının yanına gitti. Kısa çizgi filmlerden oluşan film tekniklerini buldular ancak umdukları gibi olmadı. Çalıştıkları büro için kira ödemek zorundalardı ancak yaptıkları işten hiç para kazanamıyorlardı. Çünkü yaptıkları filmler hiç tutulmamıştı. İki arkadaş mecburen  kurdukları şirketi kapatmak zorunda kaldılar ve Disney evine geri döndü.
mickey-mouse
Disney bir süre sonra resim çizip sokaklarda satmayı düşündü ama bunun için bir stüdyosu yoktu. İçinde bulunduğu sefalet yüzünden Disney geleceğinden endişe ediyordu. Yaş otuza yaklaşıyordu ancak hala bir işi bile yoktu.
Bir gün dalgın dalgın resim çizerken sol tarafında bir şeyin kımıldandığını farketti. Başını o tarafa çevirince küçük sevimli bir fare gördü. Bu fare adeta tahta zemin üzerinde dans yapıyordu. Disney, fareyi o kadar çok sevmişti ki fareye yemesi için birazcık peynir verdi. Aralarında adeta bir arkadaşlık ilişkisi oluşmaya başlamıştı. Fare, Disney’in çalışma masasına çıkacak kadar ona alışmıştı. Daha sonra Disney’in aklına bu minik fareyi çizmek geldi.İşte bu fare Disney’in hayatını kökünden değiştirecekti. Minik sevimli fare, Disney’in çizgi film sanatının üzerinde tekrar şevkle çalışmasını sağlamıştı. Disney, aklında değişik projelerle Hollywood’un yolunu tuttu. Hemen eski kurstan arkadaşı İwerks’i buldu ve ona bu minik fareden bahsetti. Ancak bu çizgi filmdeki farenin henüz bir adı yoktu.

İwerks bağırdı: ” Buldum! Bu minik farenin adı Mickey Mouse olsun!”.

mickey-mouse
Nihayet, “İstimbot Willie” isimli çizgi film sesli olarak çekildi.  Film için sahip oldukları son meteliği bile ortaya koydular. Bu film Walter ve arkadaşını ya zengin edecekti ya da sersefil yaşamaya devam ettirecekti.
pamuk-prenses-ve-yedi-cuceler
Nihayet film gösterime girdi ve izlenme rekoru kırdı. Talih, Disney’in yüzüne gülmeye başlamıştı. Artık Disney’in ünü, Donald Duck ve Dippy adlı tiplemeleriyle Hollywood’un sınırları dışına çıkmıştı. Disney kazandığı parayı dünyanın ilk pahalı filmi olan “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’e” yatırdı. Bu filmde izlenme rekorları kırdı. Filmin maliyeti 1,5 milyon dolar iken hasılatı tam tamına 8 milyon dolar oldu.
pinokyo
Daha sonra Pinokyo isimli çizgi filmi de çok fazla sevildi. Artık bir zamanların yoksul genci olan Disney’i herkes ayakta alkışlıyordu. Bütün dünya onun filmlerini izlemeyi seviyordu. Artık Disney, ünlü ve zengin biriydi.
Evet, Disney zoru başardı. 48 kez Oscar’a, 7 kez de Emmy’e aday oldu. Hala da en fazla Oscar’a aday olan şahıstır. Kurduğu şirket The Walt Disney Company, şu an yıllık 30 milyar dolar geliri olan bir medya devi haline geldi.

2 Comments

  1. Anonymous says:

    Hikaye gibi yazılmış etkileyici bir biyografi.

  2. meryem says:

    ya harıkaydı ya boşuna o adamı sevmıyorum :)))

Yorum Yapmasam Olmaz :)