2023/03/26

49. Kütüphane Haftası, birbirinden ilginç etkinlik ve buluşmalara sahne olacak. Etkinliklerin merkezinde ise kütüphanelerle birlikte kütüphane çalışanları ve varlık sebepleri olan okuyucu ve kullanıcıları da yer alıyor. Bu yılki geliştirilen slogan ise bu yönelişi ifade ediyor : “Kütüphanelerle değişin, gelişin özgürleşin!” Kütüphaneleri keşfeden bireylerin kendilerinde şahit oldukları değişim, gelişim ve özgürleşme sürecine vurgu yapan ve bunun toplumsal gelişmeye etkisini öngören birçok etkinlik katılımcıları bekliyor.

kutuphane-haftasi

Haftanın ilk etkinliği 24 Mart 2013 Pazar günü saat 15.00’de Tünel Meydanı’ndan başlayacak olan Kütüphane Haftası Açılış Yürüyüşü olacak. İstanbul’daki kütüphanecilerin okuyucuları ile birlikte olacağı bu yürüyüşte, çocuklar da en sevdikleri kitap kahramanlarının kostümleriyle olarak yürüyüşe renk katacaklar. Yürüyüş süresince İstiklal Caddesi’ndeki Nostaljik Tramvay’da ise, hafta temasına uygun drama gösterileri ve canlandırmalar yer alacak.

25 Mart 2013 Pazartesi günü Saat:10.30’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek 49. Kütüphane Haftası Resmi Açılış Töreninde; Türk Kütüphaneciler  Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Mehmet Manyas, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da birer konuşma yapacaklar. Açılış Konferansı ise ünlü yazarİskender Pala tarafından verilecek. Tören, Sıradışı Okurlar 2013 Belgeseli’nin gösterimi,Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi 2013 Ödüllerinin sahiplerine takdim edilmesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası  Nefesli Çalgılar Dörtlüsü’nün dinletisi ile son bulacak.

kutuphane-haftasi

2011 yılından beri gerçekleştirilen ve kentin birçok semtinde halkın erişimine yönelik “Geceleyin Kütüphane” uygulaması ise bu yıl ki kutlamaların en renkli etkinliklerinden biri olarak dikkat çekiyor. İstanbul’daki birçok belediye ve halk kütüphanelerinin katılımıyla yürütülecek “Geceleyin Kütüphane” etkinliğinde; hafta boyunca  İstanbul’ daki  kütüphanelerin saat 22.00’ye kadar açık tutularak halka yönelik etkinlikler düzenlenmesi ve İstanbul halkının kütüphaneleri keşfetmeleri için önemli bir fırsat sunulması amaçlanıyor.

Hafta boyunca birçok farklı mekânda gerçekleştirilecek kültür ve sanat etkinlikleri de kutlama programını daha bütünsel hale getiriyor. Bu kapsamda İstanbul genelinde, ülkemizden ve yurtdışından; yazar, akademisyen, sanatçıların katılacağı konferans, panel, sergi, gibi onlarca etkinlik gerçekleştirilecek.

Dikkat çeken bir etkinlik de 31 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek olan Şehir Hatları Vapurunda Yazar – Okur Etkinliği “İstanbul Masalı” olacak. TKD İstanbul Şubesi ve İstanbul Şehir Hatları Genel Müdürlüğü’nün birlikte düzenlediği etkinlikte çocuklarEminönü- R. Kavağı vapurunda yazar Çiğdem Gündeş ve çizer Ayda Kantar birlikte doğaçlama olarak İstanbul’un masalını yazacaklar ve resimleyecekler.

25 Mart – 31 Mart tarihleri arasında tüm İstanbul halkının davetli olduğu hafta etkinlikleri programına, 49.Kütüphane Haftası için özel olarak hazırlanan web sayfasından erişilebilir.

Yorum Yapmasam Olmaz :)