2023/01/26
Kütüphanelerin Kendine Özgü Kuralları
 
Cep telefonlarını kapalı tutalım, yiyecek ve içecek ile girmeyelim ya da sigara içilmez gibi kuralları hepimiz görürüz.  Ama bu kurallar inanın ki her kütüphanede görebileceğiniz tarzda değiller.

İşte Kütüphanelerin Şaşırtıcı Kuralları

1.Yarasalar Nedeniyle Kapıyı Kapalı Tutunuz!
Tarihi Goodnow Hall Halk Kütüphanesi‘ ne Massachusetts-Charlemont şehri ev sahipliği yapıyor. Eğer ki bu kütüphanede bir buluşmanız varsa ön kürsüde  asılı duran “lütfen akşam buluşmalarınız sırasında kapıyı kapalı tutunuz böylece yarasalar binanın içerisine girmeyecektir.” yazısı ile karşılaşacaksınız.
2.Balon Giremez!

 Yonkers Halk Kütüphanesi  kesinlikle bu kurala uyulması gerektiğini düşünüyor.
3. Kitap Karalamanın Cezası Çok Ağır !

Elbette ki kütüphane malzemelerine zarar vermek yanında cezayı da gerektiriyor. Fakat Massachusetts kütüphanelerindekitabın üzerine dalgınlıkla not almak ya da ufak bir karalamanın cezası da; zarar verilen malzemenin yerine yenisini almak, 1000 dolar dan başlayan para cezası ve en az 2 yıl hapis şeklinde belirtilmiş.
4.Önü Açık Kıyafetle Girilmez!

Arkansas Kütüphane Merkezi Sistemi kütüphanecileri kafa kafaya verip bir sorunu çözmeye karar verdi. Buna göre kütüphane de fremuarı açık olan kıyafetler (önü açık kıyafetler ve iliklenmemiş kıyafetler) giymek yasaklandı. Çünkü bu durum gençlerde cinselliği teşvik etmekteydi.
5.Kulaklıkları Çiğnemeyiniz!
Gürcistan’da bir kütüphane kulaklık kablolarını çiğnemeyin şeklinde bir kural koydu. Tabi ki bu kural sağlımız açısından düşünüldüğünde bir problem teşkil etmiyor. Ama kütüphane yetkilileri; ” Bu kulaklık kablolarına daha fazla kişi tarafından zarar verilirse asıl ceza kütüphane tarafından kulaklıkların kaldırılması olacaktır. Böylece özellikle çocuklar bu kulaklıkları kullanarak sesli oyun oynayamayacaklardır. ” şeklinde de uyarıyor.
6.Benim Bölgeme Geçmeyin! Çiçeklerimden Uzak Durun!
Bu kural Manhattan’daki bir üniversite kütüphanesinde çalışan bir personel tarafından duvara asıldı. Notta şunlar belirtilmiş; “ Lütfen benim bölgeme geçmeyin! Çiçeklerimden uzak durun! Birisi saksısı su dolu çiçeklerimi devirmiş ve arşivlik kağıtlarım sırılsıklam olmuş. Bunun aynısını kendisine de yapılmasını istemem. Eğer benimle konuşmak istiyorsan randevu al!”
7.Duş Almak Yasaktır!
Eğer günün birinde Seattle’a gidecekseniz bunu şimdiden aklınızın bir tarafına yazın. Şehir Kütüphane tuvaletlerinde duş almak yasa dışıdır! Tabi ki bununla beraber saçlarınızı şampuanlamak, kıyafet değiştirmek ve çamaşır yıkamakta yasaktır!
8. Kitapları Raflarına Geri Koymayınız!
Wisconsin-Madison’daki üniversite kütüphanesindeki gibi pek çok kütüphanede “ Kitapları raflarına geri koymayanız!” kuralını görebilirsiniz. Resmi çekilen notta şunlar yer alıyor; “ Evet bu üniversitenin öğrencisi olduğunuzu biliyoruz. Evet kitap sınıflandırılmasının nasıl olduğunu bildiğinizi de biliyoruz. Fakat her şeye rağmen lütfen kitapları raflarına geri koymayınız! İşleriniz bittikten sonra kitapları herhangi bir kütüphane sırasına bırakınız!”
9. Kütüphaneyi Ticari Amaçlar için Kullanmayınız!
Ohio’ daki Warren-Trumbull Halk Kütüphanesi’nde; “ Kütüphaneyi ticari amaçlarınız için kullanamazsınız! Lütfen ticari işlerinizi yapabilmek için gerçek bir ofise ya da yerel bir cafe ye gidiniz!” kuralı ile karşılaşırsınız.

Peki ya gittiğiniz kütüphanelerde sizin ilginizi çeken ne oldu?

Kaynak: Mentalfloss
Salih Gümüştaş

Yorum Yapmasam Olmaz :)