LONDRA KİTAP FUARI’NDA TÜRKİYE

Bu sene Türkiye’nin odak ülke olduğu 42.Londra Kitap Fuarı’nın Açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik katıldı.

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Earls Court Fuar Merkezi’nde dün (15 Nisan)  başlayan ve 17 Nisan’a kadar devam edecek kitap fuarına, Türkiye ‘odak ülke’ olarak belirlendi.
elif-safak-londra-kitap-fuarı
650 metrekare ile Türkiye’nin en büyük stant alanına sahip olduğu fuar açılışında  Bakan Ömer Çelik ve İngiliz mevkidaşı Ed Vaizey’in yanı sıra, Londra Kitap Fuarı Direktörü Jacks Thomas ve yazar Elif Şafak birer konuşma yaptı.

Elif Şafak‘ın günün yazarı olduğu Londra Kitap Fuarı’nın ilk gününde yaptığı konuşmada bir toplumda konuşulanları duymak kadar konuşulmayanları da duymanın yazarlar için önemli olduğunu söyledi. Sanatın, siyasettin konuştuğu dilden farklı olduğunu söyleyen Şafak, “Ben inanıyorum ki sanatçılar, siyasetçilerin ulaşamadığı yerlere de ulaşıyorlar.” dedi. İfade ve düşünce özgürlüğüne vurgu yapan Şafak, “Benim ülkemde roman okuyanların çoğu kadın. Kadınların sesleri edebiyata, kültür hayatına, politikaya ne kadar yansıyor ve yansımıyor bunları konuşmamız lazım. Velhasıl sesleri ile ve sessizlikleri ile bir toplumu bir kültür anlamaya çalışmak , hissetmeye çalışmak bu bizim işimiz, sevdamız.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Çelik, Vaizey ile birlikte Türk stantlarını gezdi.

londra-kitap-fuarında-turkiyeGeçen Sene Çin’in odak ülke olduğu Londra Kitap Fuar Merkezi’nin girişinde bu sene Türk bayrakları dalgalanırken, aralarında Adalet Ağaoğlu, İskender Pala, Elif Şafak, Murathan Mungan, Ayşe Kulin, Bejan Matur, Ahmet Ümit, Doğan Hızlan ve Buket Uzuner gibi ünlü yazarların katıldığı fuarda yaklaşık 30 yayıncı kuruluş da stantlarında yer almış bulunuyor.

Ulusal Komite Koordinatörlüğü’nde fuara katılan Türkiye’nin edebiyat etkinliği, İstanbul Ticaret Odası, Yunus Emre Enstitüsü, Londra Kitap Fuarı, British Council, İngiliz Yayıncılar Birliği ve Literature Across Frontiers’ın (LAF) katkılarıyla hazırlanan zengin ve renkli bir programa sahip.

Programların bir çoğu fuarla eş zamanlı olarak 15 – 17 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilse de edebiyatçılarla buluşmalar Mayıs 2013’e kadar devam edecek. Bu kapsamda yaklaşık 150 yazar, sanatçı, çevirmen ve akademisyen 100 kültürel ve profesyonel etkinliğe katılıyor.

Londra Kitap Fuarı programı, İngiltere ve uluslararası yayıncılar için yabancı meslektaşlarıyla ilişki kurmalarına ve ihtiyaç duydukları yeni iş ortaklıklarına olanak sağlamasının yanı sıra kültürel ve profesyonel buluşmalara da ev sahipliği yapıyor.

2013 Londra Kitap Fuarı Konuk Ülke Türkiye Programı, ‘kültürel ve profesyonel’ olmak üzere iki bölümden oluşmakta. Kültürel program kapsamında British Council ile işbirliği içinde bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek. Fuar alanında, Londra’nın farklı noktalarındaki kitapevleri ile çeşitli kültür ve sanat mekânlarında ve Britanya’nın farklı şehirlerinde düzenlenecek bu etkinliklerde; romandan hikâyeye, polisiyeden bilim-kurgu ve fanteziye Türk edebiyatının çeşitli türleri irdelenecek. Bu etkinliklerde edebiyatın sinema ile olan ilişkilerinden çağdaş edebiyatın geleceğine dair birçok konu tartışılacak. Edebiyat tutkunları bu tartışmaları bir yandan dinleme fırsatı bulurken diğer yandan da sevdikleri yazarlarla tanışabilme fırsatını da yakalayabilecek.

londra-kitap-fuarı-turkiyeKültürel anlamda gerçekleştirilecek olan bir diğer bölümde Yunus Emre Enstitüsü ile işbirliğinde Londra Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Bu program çerçevesinde Londra Yunus Emre Türk Kültür Merkezi salonlarında, 12 etkinlik düzenlenecek. Çeşitli söyleşi, panel ve okuma etkinliklerinden oluşan bu kültürel programa ek olarak Yunus Emre Kültür Merkezi ayrıca, “TEDA Kitapları Sergisi” ve “James Robertson’un Objektifinden 19. yüzyıl İstanbulu Sergisi”ne de ev sahipliği yapacak. Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan etkinliklerde; izleyenlerin bir yandan Türk Edebiyatı’nın roman, öykü, deneme, şiir, eleştiri gibi türleri ile tanışma fırsatını bulabilmesi, bir yandan da Türkiye Edebiyatı’nın toplumsal kimlikler ve süreçlerle ilişkisini keşfedebilmeleri amaçlanıyor.

Profesyonel program kapsamında ise Türkiye yayıncılık sektörünün önemli isimleri İngiltere ve diğer ülkelerden meslektaşlarıyla bir araya gelip yeni iş fırsatları oluşturabilecekleri etkinlikler düzenlenecek. Londra Kitap Fuarı Konuk Ülke Türkiye Programı kapsamında Türkiye Ulusal Komitesi, Londra Kitap Fuarı ve İngiliz Yayıncılar Birliği işbirliği ile gerçekleştirilecek olan bu eğitici ve bilgilendirici profesyonel etkinlikler programının; uluslararası yayıncıların Türk yayıncılık endüstrisini daha yakından tanımalarını ve Türkiye kitap pazarındaki iş imkânları hakkında etraflı bilgi edinebilmelerini hedeflemekte.

Londra Kitap Fuarı dışında şehir turuna da çıkan Ahmet Ümit tarihi mekanlarda çektiği resimlerini twitter hesabında sevenleri ile paylaştı.

İşte o tweetler ve kareler

“Natural History Museum’da muhteşem Darvin Sergisi görülmeye değer”

ahmet-umit-darwin-sergisi

“Londra’da görmekten kesinlikle mutlu olduğum yerlerden biri: British Museum”

Ahmet-umit-British-Museum

“Kensington Garden’da akşam olurken”

ahmet-umit-kensington-Garden

“Bu kabarama da Nemrud Dağı’ndan yürütülen, Kral Antiakos ile Herakles kabartması. Hepsi Anadolu’yu özlüyor.”

ahmet-umit-Kral-Antiakos-ile-Herakles-kabartmasi

Yorum Yapmasam Olmaz :)