2023/02/01

Louis Kahn’a Yeni/den Bakış

Cemal Emden’in Fotoğrafları – Çizimler ve Resimler

Louis Kahn’a Yeni/den Bakış Sergisi, Cemal Emden’in fotoğrafları ile dünyaca ünlü Amerikalı mimar, düşünür ve sanatçı Louis Kahn’ın yapıtlarına ve sanatsal çalışmaları üzerinde duruyor.

Mimar ve fotoğraf sanatçısı Cemal Emden’in fotoğrafladığı ve Kahn’ın yapılarına ve çalışmalarına yeni bir bakış açısı sunan sergi, Kahn’ın tüm yaşamını geçirdiği, çalıştığı ve eğitmenlik yaptığı Pensilvanya, Dakka ve Ahmedabad’da bulunan mimari yapıtlarına ait çizim ve fotoğrafların yanı sıra seyahat eskizlerini bir araya getiriyor.

Sergi, Louis Kahn’ın çok yönlü kişiliğini gözler önüne sererken, sanatçının Türkiye’deki bu ilk sergisi kapsamında, Amerika’da öğrencisi olmuş Orta Doğu Teknik Üniversitesi kökenli mimar-eğitimcilerin deneyim ve düşüncelerini paylaştıkları röportajlar da izleyiciyle buluşuyor.

Louis Kahn’a Yeni/den Bakış sergisi, 20. yüzyıl dünya mimarlığının önemli aktörlerinden, düşünür, sanatçı ve bir “mimarlık gurusu” olarak tanınan Louis I. Kahn’ın önemli yapılarına ve sanatsal çalışmalarına odaklanıyor.

Mimar ve fotoğrafçı Cemal Emden’in son birkaç yıldır belli aralıklarla ziyaret ederek belgelediği Kahn’ın yapılarına “ışıkla tektonik”, “yeri kurmak”, “programı yoğurmak” temaları çerçevesinde yeniden bakan fotoğrafları merkezine alan sergi; Kahn’ın Türkçe’ye ilk kez çevrilen kült metinleri üzerinden düşüncelerine de bir bakış sunuyor.

Amerika’da öğrencisi olmuş Orta Doğu Teknik Üniversitesi kökenli mimar-eğitimcilerin Kahn ile öznel deneyim ve düşüncelerini paylaştıkları röportajlar; yazdığı veya üzerine yazılan kitaplardan bir seçki, onun çok boyutlu kişiliğini Türkiye’deki ilk Louis I. Kahn sergisi için çerçevelemeyi deniyor.

“Cemal Emden Fotoğraflarıyla LOUIS KAHN’A YENİ/DEN BAKIŞ” sergisine eşlik eden ve yine tasarımını Bülent Erkmen’in gerçekleştirdiği katalog, N. Müge Cengizkan, Jale Erzen, Ahmet Gülgönen, Gönül Aslanoğlu Evyapan, Neslihan Dostoğlu, Cengiz Yetken, Yıldırım Yavuz, Orhan Özgüner’in metinlerini bir araya getirmenin yanı sıra, Kahn’ın Türkçeye ilk kez çevrilen kült metinlerini de içeriyor.

Seranit Grup sponsorluğunda düzenlenen serginin küratörlüğünü mimar N. Müge Cengizkan, tasarımını ise Bülent Erkmen üstleniyor.

07 Aralık 2017 tarihinde kapılarını açan Louis Kahn’a Yeni/den Bakış Sergisi – Cemal Emden’in Fotoğrafları 04 Mart 2018 tarihine kadar Pera Müzesinde ziyaret edilebilecek.

Ayrıca “Kahn Binaları: Maket Atölyesi de 16 Şubat’ta mimar severler ile buluşacak.

Pera Müzesi Mimari meraklılarını Louis Kahn binalarını tartışmaya ve üretmeye davet ediyor.

Bu atölyede, Kahn’ın binaları arasından birini seçerek, yapıya uygun bir malzemeyle (kil, mukavva, tel, vb.) onu üçüncü boyuta taşıyor, Maket yapımında her malzemenin kendine özgü şekil alma tekniklerini deneyimliyor. Bir yandan maketleri yaparken bir yandan da binayla ilgili bilgiler eşliğinde sohbet ediyor.

16 Şubat Cuma 19:30-21:30 saatleri arasında yapılacak olan atölye çalışmasının eğitmenliğini Atölye Mil üstlenirken, ayrıca Cemal Emden Fotoğraflarıyla – Louis Kahn’a Yeni/den Bakış sergisi de ziyaret edilebilecek.

„Louis Kahn‘a Yeniden Bakış” Cemal Emden’in Fotoğrafları – Çizimler ve Resimler 1. San Giovanni Vaftızhanesi, Siene-Italya 1951 2. Kolon Başlıkları, Luksor – Mısır 1951 3. Horus (Edfu) Tapınağı, Edfu – Mısır 1951 4. Piazza Del Campo No. 1, Siena – Italya 1951 5. Piazza Del Campo No. 2, Siena – İtalya 1951 6. Ramesseum, Luksor – Mısır 1951 7. Öğleye Doğru Apollo Tapınağı, Korint – Yunanistan 1951 #louiskahn #louiskahnarchitecture #louiskahnyenidenbakış #peramüzesi #cemalemden #sergi #resimler #pastel #kağıtüzerine #fotoğraf #photography #mimar #architecturephotography #museum #exhibition #watercolor #pastelpainting #eskimeyenkitaplar www.eskimeyenkitaplar.com

Eskimeyen Kitaplar (@eskimeyenkitaplar)’in paylaştığı bir gönderi ()
Yorum Yapmasam Olmaz :)