2024/04/20

İngiltere’nin ve dünyanın önde gelen edebiyat ödüllerinden biri olan Man Booker Ödülü, Avusturalyalı yazar Richard Flanagan’ın oldu.

Richard-Flanagan

46 yıldır düzenlenen ve 63 bin euro değerindeki Man Booker Ödülü’nün yönetmeliğinde bu yıl değişikliğe gidildi. Daha önce ödül yalnızca Büyük Britanya, İrlanda ve İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth of Nations) üyesi ülkelerin vatandaşlarına açıktı. Yapılan değişiklikle İngilizce ve Büyük Britanya sınırları dahilinde yayınlanmış olması eserin ödüle aday olması için yeterli kabul ediliyor.

2013 yılı Man Booker Ödülü’nü kazanan Yeni Zelandalı Eleanor Catton, 28 yaşında ödüle layık görülen en genç yazar olmuştu. Bu yılın kazananı da Avusturalyalı yazar Richard Flanagan oldu. Ödülünü Düşes Camilla’dan alan yazar, The Narrow Road to the Deep North adlı romanını yazarken İkinci Dünya Savaşı’nda tutsak düşen babasının anılarından esinlendiğini söyledi. Eser, bir Japon toplama kampındaki Avustralyalı askerleri konu alıyor. Tutsaklar, Myanmar ile Tayland arasında “ölüm demiryolu” adı verilen projede görev yapıyor.

Flanagan, “Çocukken babam bana kampta taşıdığı esir numarasını gösterip, ‘Ölüm Demiryolu’nun çocuğuyum.’ demişti. Ben de bir yazarım. Telaffuzu zor konuları ifade etmek bize düşüyor.” dedi. Ödül töreninde konuşan A. C. Grayling, ödül kazanan romanı, “edebiyatın en önemli iki teması olan aşk ve savaşın anlatıldığı büyük bir eser” olarak tanımladı.

Yorum Yapmasam Olmaz :)