2023/12/01

Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde, Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Toka’nın açtığı “Marksist Pop – Süper Kahramanlar” başlıklı çağdaş sanat sergisi büyük bir ilgiyle yeni konuklarını bekliyor.

Fotomontajlardan oluşan 30 çalışmanın yer aldığı sergide eserler ötekileştirilmiş olan politik grupların imgeler üzerinden anlaşılması çabasını yansıtıyor.  Biçimsel ortaklıklar üzerinden yan yana getirilmiş popüler imajların farklı bir gözle yeni baştan ele alınmasını gündeme taşıyor.

marksist-pop-super-kahramanlar

Çalışmaların damarjinalleşmiş figürleri salt toplumun bir parçası olarak ele almadığını ifade eden Serdar Toka, aynı zamanda onların da kendilerini diğer bütünün bir parçası olarak algılamalarını önerdiğini belirtti.

Alt kültür ürünü sayılan Superman, Batman, Billy The Kid, Batgirl, Spiderman  gibi  çizgi roman kahramanlarından yola çıkarak ortaya koyduğu özgün çalışmalarıyla farklı bir bakış açısı getiren Yrd. Doç. Toka 15 Nisan’a kadar sürecek “Marksist Pop – Süper kahramanlar” sergisinin, sanatsal ifadeyi yeni boyutlara ulaştıracak yöntemlerden biri olarak tanımlanabileceğini kaydetti.

Şubat ayından bu yana Mardin Artuklu Üniversitesi Sanat Galerisi’nde, Serdar Toka’nın “Sürekli bir oluş halindeki bedenin yaşama hali olarak titreşimi” konu alan yağlıboya çalışmalarından oluşan “Titreşim” isimli kişisel resim sergisi de 15 Nisan 2013 tarihine kadar sanatseverleri ağırlamaya devam edecek.

Yorum Yapmasam Olmaz :)