2023/09/26

Mars için yazılmış ve daha yazılacak olan binlerce şiir ve aynı şekilde çocukların resmettiği ve resmedeceği yüzlerce resim bu yılın sonunda NASA’nın uzay aracıyla Mars’a gönderilecek.

I-am-going-to-mars2

15 Mart’ta Colorado Boulder Üniversitesi’nin başlattığı yarışma ile, şairlerden, NASA’nın Mars’a düzenleyeceği MAVEN görevi için Mars hakkında haikular yazmaları istenmişti. Dünyanın her yerinden yarışmacıların katıldığı yarışmaya iki ayda toplam 12.530 haiku ve çocuklardan da 377 adet  ” I’m going to MARS with MAVEN”  (MAVEN ile MARS’a gidiyorum) konu başlıklı resim gönderildi.

ı-am-going-to-mars

10 Eylül tarihine kadar katılımcıların isimleri ile beraber mesajlarını da gönderebileceği bir platform oluşturan Colorado Boulder Üniversitesi bu çalışma ile halkın daha da fazla ilgisini çekeceği bekleniyor.

MAVEN Eğitim ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Stephanie Renfrow, yarışmaya olan katılımla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bu yarışma halk arasında hiç tahmin etmediğimiz kadar büyük bir yankı uyandırdı. Yeni ve yetenekli şairler, Dünya ve Mars’la ilgili görüşlerini yansıtmak, uzayın keşfiyle ilgili düşüncelerini paylaşmak ve sevdiklerini onurlandırmak için haikular kaleme aldı. Bu kampanya dünya çapında bütün insanlara uzayla, uzayın keşfiyle ve genel olarak bilimle kişisel bir bağ kurma olanağı sunuyor ve MAVEN projesiyle ilgili heyecanımızı paylaşma olanağı veriyor.”

Yarışmanın birincilik ödülünü, İngiliz blogger Benedict Smith, şu haikusuyla aldı:

“Ne kadar da komik,

Savaş Tanrısı’nın adını Mars’a vermişler

Bir de Dünya’ya bakın!”

Mars için yola çıkacak olan uzay aracı Kasım ayında Dünya’dan ayrılacak.

Sizde MARS’a şiir ve resimlerinizi http://lasp.colorado.edu/maven/goingtomars/send-your-name/ adresi üzerinden yolayabilirsiniz..

Yorum Yapmasam Olmaz :)