2023/12/06
Adı gibi kendi de ilginç olan bir kitap daha. ON8 yayınlarından aldığım ilk kitap aslında. Kitap fuarında gezerken birden gözüme takılıp buradan da hayatıma bir hikaye almalıyım demiştim,iyi ki de demişim.. Romanları yirmiye aşkın dile çevrilen Ödüllü Fransız genç yazar Anne-Laure Bondoux’un 2003’te Fransa’da yazdığı  “Katilin Gözyaşları”,  2007’de ABD Batchelder Ödülü’ne ve Amerikan Kütüphaneler Birliği ( ALA) En İyi Gençlik Kitabı Ödülü’ne layık görülen başarılı bir roman aslında.
katilin-gözyaslari-anne-laure-bondoux
Anlatım olarak oldukça sade olan fakat bazı yerlerde edebiyatın güzelliğini konuşturan sade ve derin bir dili var. Açıkçası insanın zaman zaman farklı tarzlarda okumasına gerektiğine inandığım için, bu kitap hayatı farklı açılardan görmenize olanak sunuyor. Konusuna gelirsek; bir çocuğun gözünden ölüm, bir çocuğun gözünden katil olmak, büyürken yaşadığımız ve anlamlandırdığımız dünyamız, ve Sevgi. En gaddar olan insanın içinde bile bulunan masumiyete ve saflığa duyulan sevgi var. Kitabın okurlarına sorduğu soru şu; Masumiyet, bir katili yumuşatabilir mi? Bir çocuk bir katili sevebilir mi? Hatta bir katil çocuğu içinde bulunduğu yapayalnız çorak dünyasından kurtarabilir mi? Çok sevdiğim bir laf vardır. Sevgi; insanı değiştirir, sadece kendini değil, karşı tarafı da. Bu kitap bu süreçte yaşanılan bir olayı anlatıyor.
Bir çocuğun gözünde mutluluk çok kolaydır, basittir mutlu olmak onun için. Bazen de öyle bir iner ki hayatın darbesi çok zor olur mutluluğa erişmek. “ Mutluluk, soğuk bir gece vakti parça parça dökülen ve her an üstünden düşebileceğin bir yalıyarın kıyısında koşarak kaçmaya bu kadar benzememeliydi…. Oğlunu kucağına almayı bilen bir baba, bir anne olmalıydı mutluluk…” diyor küçük Paolo. Aslında ufacık şeylerle bile mutluluğu yakayalabileceğimizi ve hayata bir çocuğun, bir katilin, bir oduncunun gözünden bakmayı da öğrenmemiz gerektiğini hatırlatan bir hikaye.
Aslında çözüm basit ve her yerde aynı.: “Sevgi” .Çünkü sevgi dönüştürür. Herkesi , her şeyi dönüştürebilecek kadar güçlü bir duygudur. Eğer öyle olmasaydı bu kadar filme, kitaba, müziğe konu olur muydu? Yazar kitabın bir kısmında ne kadar güzel ifade etmiş ki; “Şairler de bir şeyleri dönüştürmeyi bilirler. Gözlerini dünyaya dikip onu bir içki gibi içerler. Konuşmaya başladıklarındaysa, hiçbir şey aynı değildir. Bu bir tür efsundur. Her gün dünyaya böyle gözlerle bakmaya çalışıyorum. Beni kurtaran da bu.” Aslında her insanın içinde sevgi vardır. Bir katilin bile..
Acaba biz her gün böyle bakabiliyor muyuz dünyaya, bir şairin gözünden?
Kitabın adı: Katilin Gözyaşları
Orijinal Adı: Les larmes de l’Assassin
Yazar: Anne-Laure Bondoux
Çevirmen: Mehmet Erkurt
Tür: Polisiye
Yayınevi: ON8 Kitap
Sayfa Sayısı: 167
 
Gizem Sakallı
gzmskll88@gmail.com
 

1 thought on “MASUMİYET BİR KATİLİ YUMUŞATABİLİR Mİ? – KATİLİN GÖZYAŞLARI

  1. Katilin de duyguları vardır. Ama kontrol edilebilir mi ? ilginç bir kurgusu varmış gerçekten.

Yorum Yapmasam Olmaz :)