“MASUMİYET MÜZESİ” DEĞİL “ŞEYLERİN MASUMİYETİ” KAZANDI

Bu sene ilk kez Amerika’da yayınlanan en iyi müze ve sergi katoğuna verilen Mary Lynn Kotz ödülü Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi’nin kataloğu olarak hazırladığı ‘Şeylerin Masumiyeti’ ne layık görüldü. “Şeylerin Masumiyeti” en iyi müze ve sergi kataloğu olmasının yanında  en iyi edebi sanat kitabı olarak da ismini duyurmuş oldu.

seylerin-masumiyeti-orhan-pamuk2

Virginia Kütüphanesi ile Virginia Güzel Sanatlar Müzesi‘nin ilk işbirliği olan Mary Lynn Kotz Ödülü, bu alanda verilen tek ödül olup, görsel sanatlar ya da sanatçılar üzerine yazılmış gazetecilik, şiir, kurmaca, biyografi, tarih ve müze sergisi ve kataloğu olarak yazılmış eserler arasından edebi açıdan en yetkin olanına veriliyor.

Ödül en önemli Amerikan ressamlarından “Georgia O’Keeffe uzmanı ve Rauschenberg: Sanatı ve Hayatı” adlı kitabıyla ödüllere layık görülmüş olan akademisyen ve yazar Mary Lynn Kotz anısına veriliyor.

Orhan Pamuk, “Masumiyet Müzesi” romanını yazdıktan dört sene sonra kaleme aldığı “Şeylerin Masumiyeti” müze kataloğu İstanbul’da kullanılan eşyalar ve koleksiyonlar hakkında da yazılmış bir edebi kitap olarak okuyuculara sunuldu.

Orhan Pamuk “Şeylerin Müzesinde” şöyle der: ” Tek başımıza poz verirken yüzümüzde beliren endişe ve hüzün, hep birlikte poz verirken huzur ve neşeye dönüşüyor. Kalabalık içinde fark edilmediğimiz, rahat ettiğimiz için elbette. Hep birlikte poz verdiğimiz zaman fotoğraf makinesi bizi dikizleyen bir alet değil, bizim kendi geleceğimizi seyrettiğimiz bir çeşit zaman teleskopu halini alıyor. “ 

Beş farklı dile çevrilip, tüm dünyada satışa çıkarılan  Şeylerin Masumiyeti, ABD’nın en önemli yayınlarından The New York Times, Design Observer ve The Huffington Post gazetelerinde övgü ile bahsedilmişti. Tüm dünyada milyonlarca okuyucusu ABD’nin en önemli web gazetesi olan The Huffington Post’ta ise kitapla ilgili “sanatın ve edebiyatın en mükemmel kesişimi” tanımı kullanılmıştı.

ilk kez verilen ve Pamuk’un layık görüldüğü ödülün diğer adayları Cezanne adlı kitabıyla Alex Danchev, Titian’la Sheila Hale, Âşık Sanatçılar’la Veronica Kavass ve Bernini’nin Sevgilisi ile Sarah McPhee’ydi.

Geçen hafta  Amerika’da düzenlenen ödül törenine Amerika’nın belli başlı bütün yayınevleri ve müzeleri, kendi seçtikleri aday kitap ve kataloglarla katıldı. Pamuk, ödülünü alırken yaptığı konuşmada edebiyat ve resmin kardeş sanatlar olduğunu söyledi. Romanlarını okurun kafasında resimler canlandırmak için yazdığını ifade eden Pamuk, “Resim olmadan edebiyat; yazı ve bir metin olmadan da bir resim hayal edilemez…” diye konuştu

Orhan Pamuk tarafından yaratılan Masumiyet Müzesi yazarın aynı adlı romanında anlatılan günlük hayat eşyalarının hatıra ve anlamlarını gösteren titizlikle hazırlanmış enstalasyonlardan oluşan küçük bir İstanbul müzesi.

Orhan Pamuk’un yaklaşık on beş yıldır üzerinde çalıştığı, “bir küçük ve alçakgönüllü İstanbul günlük hayatı müzesi” olarak tanımladığı Masumiyet Müzesi’nde yirminci yüzyılın ikinci yarısında İstanbul’daki gündelik hayatı temsil eden eşyalar, özenle düzenlenen kutular ve vitrinlerde sergileniyor. Sinema biletlerinden kibritlere, likör şişelerinden kapı kulplarına, minik biblolardan fotoğraflara uzanan, binlerce eşyadan oluşan koleksiyon, romanın seksen üç bölümünü temsil eden seksen üç kutuda yer alıyor.

Financial Times gazetesinde ünlü sanat tarihçisi Simon Schama’nın “dünyadaki en güçlü, en güzel, en insani ve en etkileyici çağdaş sanat eseri!” olarak tanımladığı Masumiyet Müzesi artık sesli rehber eşliğinde Orhan Pamuk’un sesinden gezilebiliyor.

Yorum Yapmasam Olmaz :)