2023/01/28

mehmet-gureli-ikinci-soluk21Sanatçı Mehmet Güreli’nin İkinci Soluk adlı yeni sergisi 27 Şubat’ta Doku Sanat Galeri’de açıldı.

Sergi adını Fransız Yeni Dalga Sineması yönetmenlerinden Jean – Pierre Melville’nin İkinci Soluk filminden alıyor. Güreli’nin çalışmaları yine aynı filmin afişinin üzerine yaptığı çalışmalardan oluşuyor. Mehmet Güreli Sergisini, ‘Detay bütünlüğün içindedir’ diyerek tanımlıyor.

Mehmet Güreli’nin İkinci Soluk adlı sergisi 19 Mart’a kadar İstanbul – Doku Sanat Galeri’de ziyaretçilere açık olacak.

Mehmet Güreli Kimdir?

1949 İstanbul doğumlu olan Mehmet Güreli yazar, müzisyen, ressam ve yönetmen. Orta okulu önce IEL, sonra Avusturya Lisesi’nde, liseyi Yeni Kolej ve Ferhan Koleji’nde okuduktan sonra 2 yıl İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Felsefe Bölümü’ne devam etti. 1976 yılında Hürriyet Gazetesi’nde çalışmaya başladı. Alope’nin Odası adlı kısa öyküler kitabı 1993 yılında yayınlandı. Gönül Yarasıve İkinci Bahar adlı yapımlarda rol aldı. Ayrıca 1986 yılında yaptığı 18 dakikalık ‘Vapurlar’ filmi ve ‘Necdet Mahfi Ayral’ ile ‘İstanbul’a Yolculuk – Dünya Yazarlarının Gözüyle’ adlı 2 belgeseli bulunmaktadır. Halen İstanbul’da Cihangir’de yaşıyor.

Yorum Yapmasam Olmaz :)