2023/01/26

Moliere’in ölümsüz eseri “Kibarlık Budalası“, Haldun Dormen’in başrollüğünde izleyicilerle buluşmaya devam ediyor.

Moliere’in kaleme aldığı Kibarlık Budalası
17. yüzyıl Fransası’nda geçen olaylar, tek bir kişinin üzerinde odaklanır.  Cahil, saf ama çok zengin bir adam olan Mösyö Jourdain… Onunsa bir tek amacı vardır: Asilzade olmak.

Bunu gerçekleştirebilmek için de her şeyi göze alır; anlamlı-anlamsız, yararlı-yararsız ama mutlaka masraflı her çabayı gösterir. Gülünç duruma düşer, alay konusu olur ama hiç yılmaz. Hedefi bellidir: Soylu sınıfa girebilmek, soylu bir Markiz’i baştan çıkarabilmek için her şeyi yapmak ve biricik kızını  da mutlaka bir “soylu” ile evlendirmek. Oysa kızı bir başka gence aşıktır.

Moilere, yarattığı bu olağanüstü tiplemenin etrafını onu sömürmeye çalışan Kont, ayakları yere basan karısı, sağduyunun ve samimiyetin temsilcileri hizmetçi ve uşakkarakterleriyle bir dantel gibi örer.  Neredeyse her sözcük komik ve her durum da gülünçtür oyunda.

Türk Tiyatrosu’nun büyük ustası Haldun Dormen’i, yıllar sonra yeniden sahnelere döndürenKibarlık Budalası’nın uyarlamasını İpek Kadılar üstlendi. Hakan Altıner’in sahneye koyduğu oyunun koreografisi Mikel N. Vidhi, kostüm Tasarımı Türkan Kafadar, dekor tasarımı Gizem Gürsel – Sedef Kermen, ışık tasarımı  Cengiz Özdemir ‘e ait.

Oyunda Haldun Dormen, Göksel Kortay, Hakan Altıner, Damla Cercisoğlu, Efe Yeşilay, Barış Kıralioğlu, Caner Tör, Reyhan Aydınsel ve Işık Selin Kuyumcu rol alıyor.

Ayrıntılı bilgi için Biletixi tıklayınız.

Yorum Yapmasam Olmaz :)