2023/09/21

35. Moskova Film Festivali’nde bu sene Erdem Tepegöz’ün ilk uzun metraj filmi olan “Zerre” de ana yarışma bölümünde yarışacak.

Yönetmenliğini ve senaryosunu Erdem Tepegöz’ün üstlendiği ve  başrollerinde Rüçhan Çalışkur, Jale Arıkan ve Özay Fecht’in yer aldığı film, 20 – 29 Haziran 2013 tarihlerinde büyük ödül için yarışacak.

ZERRE

Şehirdeki pek çok insan gibi işsizlikle mücadele eden Zeynep, küçük kızı ve annesiyle büyük şehirde kendi ayakları üzerinde kalmaya çalışan bir kadındır. Bir yandan da borçları biriken Zeynep’i ev sahibi köşeye sıkıştırır. Bulaşıkçılıktan konfeksiyonculuğa “ne iş olsa yaparım, yeter ki çalışayım” mantığında her işe girip çıkan Zeynep, büyük bir metropolde kadın başına olmanın zorluklarına da tek başına göğüs germeye çalışır. Bu kısır döngü içinde Zeynep şehir dışında bulduğu bir işi mecburen kabul eder ve Tekirdağ yollarına düşer. Fakat işe girdiği konfeksiyon firmasında herkes birbirinden kurt ve üç kağıtçıdır. Büyük balığın küçüğü yuttuğu bu dünyada, Zeynep kendi doğrularından şaşmadan ne kadar tutunabilecektir?

“World War Z” filmiyle açılacak olan festivalin konukları arasında Brad Pitt, Bernardo Bertolucci ve Costa Cavras da yer alıyor.

Festivale bu sene Türkiye’den katılan tek film olan “Zerre”nin, 35. Moskova Film Festivali’nde birlikte yarışacağı filmler ise şunlar:

– Delight – Yönetmen: Gareth Jones, İngiltere

– Matterhorn – Yönetmen: Diederik Ebbinge, Hollanda

– Traffic Department – Yönetmen: Wojtek Smarzowski, Polonya

– Spaghetti Story – Yönetmen: Ciro de Caro, İtalya

– Los Chicos Del Puerto – Yönetmen: Alberto Morais, İspanya

 Rosie – Yönetmen: Marcel Gisler, İsviçre

– Sayonara Keikou – Yönetmen: Tatsushi Ômori, Japonya

– Koma – Yönetmen: Archil Kavtaradze, Romanya

– Slide – Yönetmen: Anton  Rosenberg, Rusya

– Back in Crime – Yönetmen: Germinal Alvarez

– Mamaros – Yönetmen: Momčilo Moma Mrdaković, Sırbistan

– Lebanon Emotion – Yönetmen: Young-heun Jung

– Judas – Yönetmen: Andrey Bogatyryov

– Memories they told me – Yönetmen: Lúcia Murat, Brezilya

– The Role – Yönetmen: Konstantin Lopushansky, Rusya

Yorum Yapmasam Olmaz :)