2023/01/25

Sinema yazarı ve araştırmacı Giovanni Scognamillo’dan ismini alan GİO Ödülleri’nde En İyi Roman ödülünü ‘Şairin Romanı’yla Murathan Mungan kazandı.

murathan-mungan

Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği FABİSAD’ın düzenlediği GİO Ödülleri Töreni 27 Nisan Cumartesi günü İtalyan Kültür Merkezi’nde yapıldı.

İlk Gio Ödülleri Töreni’ne yoğun katılım gerçekleşti. Giovanni Scognamillo’nun da geldiği törene edebiyat ve sanat dünyasından birçok önemli isim katıldı.

Yazar Gülşah Elikbank ve yazar Hamit Çağlar Özdağ’ın sunuculuğunu yaptığı törende “Şairin Romanı”yla Murathan Mungan en iyi roman ödülünün sahibi oldu. Ödülü Murathan Mungan’a Sevin Okyay verdi.

Giovanni-Scognamillo

Murathan Mungan ödülü kabul ederken konuşmasını şu sözlerle bitirdi: “Sözlerimi kendime ait bir ejderha alıntısıyla bitirmek istiyorum. Hayal gücü olanlara, ejderhalara inananlara ve belki de bütün ötekilere seslenen, Eteğimdeki Taşlar’daki ‘Ejderhanın’ başlıklı şiirimde diyorum ki; ‘Ejderhanın üflediği kendi soluğu / Biz onu alev, ateş sanırız’ ”

Gülbike Berkkam’ın “Balanka Olmak” isimli öyküsü, En İyi Öykü dalında birincilik ödülüne layık görülürken Mehmet Berk Yaltırık, Sevgi Saygı, Hakan Balcı ve Gürkan Uluçhan dereceye giren diğer isimler oldu. Gülbike Berkkam’ın ödülünü yazar Barış Müstecaplıoğlu verdi.

Gio Ödülleri’nin İllüstrasyon dalında birincilik ödülü Mehmet Özen’in oldu. Dereceye giren diğer isimler ise Selçuk Koçman, Melih Yılmaz, Ömer Tunç ve Ahmet Oğuz Demir’di. İllüstrasyon kategorisinde çizimlerin Türkiye’den çıkmış eserlerden esinlenmesi şart koşulmuştu. “Karabasan”dan esinlenen Mehmet Özen’in ödülünü “Karabasan”ın çizeri Yıldıray Çınar verdi.

Yorum Yapmasam Olmaz :)