2023/01/26

Eve Ensler’in yazdığı, Tuğrul Tülek’in yönettiği “Nereye Gitti Bütün Çiçekler” oyunu, sahne almaya devam ediyor.

“Necessary Targets” adlı oyununun serbest bir yorumu niteliğinde olan ve mülteci kampında yaşayan insanların hayatlarını kadın gözüyle ele alan “Nereye Gitti Bütün Çiçekler” oyunu 7 kadının aynı yerde yaşamak zorunda oldukları gerçeğini 7 farklı hikaye ile anlatıyor.

Belli bir bölgeye ait olmayan, aksine tüm dünyanın ortak bir sorununu ele alan yönetmen, artık pek çok coğrafyada görünen ve hepimize oldukça yakın duran mülteci hikayelerini bambaşka bir gözle ortaya koyuyor.

Oyun, devlet tarafından görevlendirilen Amerikalı bir psikologun bu kamplardan birine gelmesi ile başlar. Oyunun başkahramanı olan bu psikolog, önceleri savaş olgusunu sadece medyadan takip eden birisi olarak bu kampa geldiğinde yaşadığı şok ve değişim oyunun bütününü şekillendirecektir.

Oyunun diğer karakterlerine hayat veren kadınlar ise orta doğunun savaş bölgelerinde çokça bulunmuş bir travma danışmanı ve kampta yaşam mücadelesi veren farklı sosyo kültürel yapılardan gelen kadınlardır. Her bir kadın mülteci kendi hikâyesini anlatırken, izleyici bir yandan savaşın ve mülteci olmanın zorluğuna tanık olacak, diğer yandan da kadınların kendi aralarındaki ilişkilerin nasıl kuvvetlendiğini görecek…

Zaman zaman müzik ile harmanlanan hikâyeler, size mültecilerin korku ve çaresizliğini hissettirirken, kadınların birliktelikleri de zorlukların üstesinden nasıl gelinebileceğinin sinyallerini veriyor.

“Nasıl olsa benim başıma gelmez” dediğimiz felaketler gerçekten o kadar uzak mı?

Peki o zaman “Nereye Gitti Bütün Çiçekler?”

Yazan: Eve Ensler
Çeviren: Tuğrul Tülek, Feri Baycu Güler
Yönetmen: Tuğrul Tülek
Oyuncular: Şenay Güler, Hale Akınlı, Goncagül Sunar, Feri Baycu Güler, Gözde Kansu, Melisa Doğu, Ece Yüksel

Biletleri biletix üzerinden temin edebilirsiniz.

 

Yorum Yapmasam Olmaz :)