2023/09/26

Dünyaca ünlü şair Pablo Neruda’nın hayatının en önemli dönemini ele alan ve 2017 Altın Küre Ödülleri’ne Yabancı Dilde En İyi Film dalında aday olan “NERUDA”nın afişi ve fragmanı yayınlandı.

Türkiye’de 10 Mart’ta vizyona girecek olan “Neruda” filmi, Pablo Larrain yönetmenliğinde, Gael García Bernal ve Luis Gnecco’nun muhteşem oyunculuğunda seyirci ile buluşacak. Larrain’in yönetmenliğini üstlendiği “No”, “The Club” ve “Jackie” filmleri de daha önceki yıllarda en iyi yönetmen dalında Oscar’a aday gösterilmişti.

1971 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan usta şair Pablo Neruda, Nobel konuşmasında, kaçak olarak yaşadığı 2 yıllık dönemini, “Yaşadım mı, yazdım mı, düşledim mi bilmiyorum” sözleriyle açıklamıştı. “Neruda” filmi de bu dönemde yaşananları aydınlatıyor. Guillermo Calderón’un senaryolaştırdığı ve Renan Artukmaç’ın yapımcılığını üstlendiği film, Variety tarafından “büyüleyici derecede yaratıcı” olarak değerlendirildi.

“Neruda” filminin konusu şöyle:

1947 yılında siyasete giren ve senatör olarak Şili Komünist Partisi’ne katılan Pablo Neruda, 1947’de Başkan González Videla’nın grevdeki madencilere yönelik baskıcı rejimini protesto ettiği için, hükümet tarafından ‘hain’ ilan edilince bir gecede kaçak durumuna düşer.

Karısı ile yaşadığı parıltılı hayatından kopmak zorunda kalan Neruda, dostlarının tavsiyesi üzerine gizli bir operasyonla gönüllü sürgüne yollanır. Acar polis dedektifi Oscar ise, hükümet tarafından dünyaca ünlü şairin peşine düşüp onu yakalamakla görevlendirilir. Dedektif Oscar’ın Pablo Neruda’yı yakalamak için sarf ettiği çaba ve başvurduğu yöntemler soluksuz bir gerilimi de beraberinde getirecektir.

Yorum Yapmasam Olmaz :)