2023/05/27

New York metrosunu karalama canavarlar bastı.

Ziyaret edenler bilir. New York metrosu alışılmadık manzaralara sahne olmaya oldukça müsait bir yerdir. Brooklyn – Manhattan arasında çalışan hatlar her gün binlerce kişiyi bir yakadan öbürüne taşıyorlar.

Oldukça sıra dışı konukları var bu sefer New York metrosunun: Karalama canavarlar!

Metroyu basan canavarların adı “Subway Doodles” yani “Metro Karalamaları”. Bu esrarengiz canavarların arkasında New Yorklu sanatçı Ben Rubin var. Karalama canavarların babası, 25 yıldır televizyon sektöründe çalışıyor ve The Mint Farm adlı reklam firmasının sahibi.

Her gün işe gitmek için Manhattan- Brooklyn arasındaki metro hattını kullanan Rubin, önce sadece zaman geçirmek için karalamalar (doodles) yapmaya başlamış.

Rubin, metro yolculukları sırasında Ipadi ile çeşitli insanların fotoğraflarını çekerek bizimle birlikte seyahat ettiklerinden habersiz olduğumuz bu canavarları  Instagram hesabı @Subwaydoodle üzerinden yayınlıyor.

Geçtiğimiz iki yıl içerisinde Rubin, 350’den fazla fotoğraf paylaştı.

Ben Rubin’in Instagram’daki 74,000 takipçisi her gün heyecanla sanatçının yeni paylaşımlarını bekliyorlar.

subway-doodle-14

Sanatçı Rubin, bir gün metroda bir fotoğraf çekerek çizimlerini çektiği fotoğraf üzerine taşımış.

subway-doodle-11

“O kadar eğlenceliydi ki…” diye ifade ediyor Ben Rubin The Odyssey Online‘a verdiği röportajında, “Bir tane daha ve bir tane daha derken bir şekilde böyle devam ediverdi.”

“Çizim yaptığım fotoğrafları yalnızca bir araya toplamak ve bir arşiv oluşturmak için paylaşmaya başlamıştım. Bir anda paylaşımlarım hiç beklemediğim kadar çok ilgi gördü.”

subway-doodle-10

“Bütün hayatım boyunca çizim yaptım. Sadece bir dönem sanatla pek fazla ilgilenmediğim birkaç yıllık bir boşluk oldu. “

subway-doodle-9

“Çocukluğumu sınıfın en arka köşesinde oturup defterlerime canavarlar ve çizgi roman kahramanları çizerek geçirdim. Aslında hala aynı şeyi yapıyorum.”

subway-doodle-8

Çoğunlukla tüylü mavi canavarlar çizen Ben Rubin, paylaşımlarında ara sıra başka karakterlere de yer veriyor.

new-york

Rubin, çizimlerinde kullanacağı insanları özellikle seçmiyor ama kendi dünyalarında takılan insanların yanına canavarlar yerleştirmekten daha çok keyif alıyor.

subway-doodle-15

subway-doodle-13

subway-doodle-3

subwaydoodle2

new york

subway-doodle-7

Sevgi Ekicigil 

sevgiekicigil.com
Yorum Yapmasam Olmaz :)