NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ SAHİBİNİ BULDU

İsveç’in Stockholm şehrinde düzenlenen Nobel Ödül Töreni’nin kazananları belli oldu. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, 2014 yılı Nobel Edebiyat Ödülü’ne Fransız yazar Patrick Modiano’yu layık gördü. İsveç Akademisi Modiano’yu “bugünün Marcel Proust’u” olarak nitelendirdi.

France Nobel Literature

2014 Nobel Edebiyat Ödülü’nü Philip Roth, Ngugi wa Thiong’o ve Haruki Murakami gibi dünyaca ünlü yazarların arasından sıyrılarakbir-sirk-geciyor-patrick_modiano babam-ve-ben-patrick_modianokazanan Patrick Modiano, bu ödülle birlikte 1.1 milyon doların da sahibi oldu. 1945 doğumlu yazar 2012’de Avrupa dalında Avusturya Devlet Ödülü’nü ve 2010 yılında da Institut de France tarafından verilen ömür boyu başarı ödülünü kazanmıştı. Sade ve kısa cümleleriyle kendine has”Modiano” tarzında romanlar kaleme alan Modiano’nun eserleri 30’dan fazla dile çevrildi.

1968 yılında yayınlanan ilk romanı “La Place de l’etoile” (Yıldız Meydanı) işgal altındaki Paris’i çarpıcı bir dille anlatan bir eser olarak hafızalarda yer etmişti. Bu romanla Modiano, Roger-Nimier ve Fénéon ödüllerinin sahibi oldu. Türkçe’ye çevrilen bir diğer romanı olan Babam ve Ben adlı kitabında ise yazar, çocukluğunu 1960’lı yıllarda Paris’teki Kuzey Garı semtinde geçiren tuhaf soyadlı bir kızın öyküsünü ele almıştır.

Patrick Modiano’nun kitaplarının isimleri şöyledir: Kötü Bir İlkBahar, Bir Sirk Geçiyor, Bir Gençlik, Yıkıntı Çiçekleri, Babam ve Ben, En Uzağında Unutuşun.

 

Yorum Yapmasam Olmaz :)