2023/05/27

Dünyaca ünlü yazar Victor Hugo’nun ölümsüz aşk hikayesi Notre Dame’ın Kamburu’ndan uyarlanan Notre Dame De Paris müzikali orijinal dili Fransızca’da sahnelenmek üzere, İstanbul’a geliyor.

Notre Dame De Paris müzikali 16 performans için 9-22 Mart tarihleri arasında Zorlu Performans Sanatları Merkezi Ana Tiyatro’da sanatseverler ile buluşacak.

Notre-Dame de Paris müzikali ilk olarak 1998 yılında Paris’te sahnelendi. Victor Hugo’nun klasik aşk hikayesi Notre Dame’ın Kamburu eserinden uyarlanan modern yapımın müzikleri Riccardo Cocciante tarafından bestelenirken, sözleri Luc Plamondon tarafından yazıldı.

Yaklaşık 20 yıl sonra, Palais des Congres Paris’te başlayan aşk hikayesi tıpkı ilk günkü gibi büyük bir heyecanla sahnelenmeye ve seyircileri kendine çekmeye devam ediyor. Luc Plamondon ve Richard Cocciante, müzikal üzerine çalışmaya başladıklarında herhalde böyle bir başarıyı tahayyül edemezlerdi.

Guinness Rekorlar kitabına  ilk yılında en çok izleyiciye ulaşan müzikal olarak giren Notre Dame De Paris’de yer alan “Vivre”, “Belle” ve “Le Temps Des Cathédrales” şarkıları da müzik listelerini uzun yıllar meşgul etti. Toplam 10 milyondan fazla DVD ve CD, 12 milyondan fazla bilet satan; yedi dilde, 20 ülkede 4500’den fazla kez sahnelenen ve çok sayıda ödül alan Notre Dame de Paris’in başarısını tanımlamak için kullanılacak hiçbir sıfat abartılı değil.

Zorlu Performans Sanatları Merkezi Ana Tiyatro’da 9-22 Mart tarihleri arasında orijinal dili Fransızca’da 16 kez sahnelenecek olan Notre Dame de Paris’i izleyip, müzikal tarihinin en önemli eserlerinden birine tanık olma fırsatını kaçırmayın!

Biletleri biletix‘ten satın alabilirsiniz.

Şarkı Sözleri:  Luc Plamondon
Müzik:  Richard Cocciante
Yönetmen: Gilles Maheu
Koreografi: Martıno Müller
Dekor Tasarımı: Christan Rätz
Işık Tasarımı: Alain Lortie
Kostüm Tasarımı: Caroline Van Assche
Yönetmen Yardımcısı: Robert Marien
Saç Tasarımı: Sébastien Quinet
Düzenlemeler & Müzik Yönetimi: Richard Cocciante, Jannick Top, Serge Perathoner

Cast
Esmeralda: Hiba Tawaji
Quasimodo: Angelo Del Vecchio
Gringoire: Richard Charest
Frollo: Robert Marien
Fleur de Lys: Idesse
Phoebus: Martin Giroux
Clopin: Jay

Yorum Yapmasam Olmaz :)