2023/01/27

Yeşilçam’ın güzel aktrislerinden biri daha aramızdan ayrıldı

Yeşilçam’ın güzel yıldızlarından Nurhan Nur, 26 Mart 2017 Pazar günü, 87 yaşında hayata veda etti. Gerçek ismi Nurhan Gençsüer olan sanatçı 1962 yapımı ‘Yılanların Öcü’ filminde Fikret Hakan’la birlikte başrolü paylaşmış, ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ ve ‘Maden’ filmlerinde rol almıştı.

14 Mayıs 1930 doğumlu sanatçı, meslek hayatına 1950 yılında “Parmaksız Salih” filmiyle başlamıştı. “Yılanların Öcü”, “Yaprak Dökümü”, “Susuz Yaz (2. Çevirim), “Maden”, “Selvi Boylum Al Yazmalım” gibi usta filmlerde rol alan başarılı bir karakter oyuncusu olarak Yeşilçam’da adını sıkça söz ettiren kadın aktrislerden biriydi.

Ünlü sanatçının cenazesi, 28 Mart Salı günü (dün) Üsküdar Şakirin Camii’nde kılınacak öğle namazını müteakip Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

‘Bu Vatanın Çocukları’, ‘Düşman Yolları Kesti’, ‘Yılanların Öcü’, ‘Bozuk Düzen’, ‘Son Kuşlar’, ‘Kanun Benim’, ‘Yaprak Dökümü’, ‘Fırat’ın Cinleri’, ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’, ‘Maden’ ve ‘Susuz Yaz’ oyuncunun rol aldığı filmlerden bazılarıydı.

NURHAN NUR’UN 1973 YILINDA SES DERGİSİ’NDE YAYINLANAN RÖPORTAJI

Hani “Gökte aradığını yerde buldu.” derler ya, geçenlerde bizim de başımıza böyle bir şey geldi. “Acaba nereye gitti, nereden bulacağız?” derken Kadıköy’de aradığımız Nurhan Nur mecmuamıza gelmez mi?

“Hoş geldiniz.” dedik, biraz havadan sudan konuştuk ve Ses dergisi idarehanesindeki yapmayı tasarladığımız röportajı içimizden “Nereye niyet, nereye kısmet?” diyerek Nurhan Nur’un Çiftehavuzlar’daki evinde yaptık.

1950 yılında bir tesadüf sonucu beyazperdemize katılan Nurhan Nur sinemada 23. yılını doldurmuştu. Bu yirmi üç yıl içinde Yeşilçam’da büyük değişiklikler olmuş, birçok yıldız isim gitmiş, yerine yenileri gelmişti. 1950’nin yeni ismi Nurhan Nur bugün 23 yıllık şöhretli bir sinema yıldızıydı artık. Bu bakımdan ilk sorumuz, “23 yıl sonra sinemayı nasıl buluyorsunuz?” oldu.

“Daha dün gibi, ama tam 23 yıl olmuş.” diye bu sorumuzu cevaplandırdı Nurhan Nur. “50 film çevirdim. Bence bu süre zarfında en büyük gelişme, renkli filmlerde oldu. Bundan 5-6 yıl önce deneme olarak yapılan renkli filmler başarı kazanınca film şirketleri renkli filme yöneldiler. Bu durumdan memnun ve ümitvarım.”

– Peki ama ya iflaslar, ödenmeyen bonolar hakkında ne düşünüyorsunuz?

– Ben kendi adıma konuşuyorum. Şahsen benim ödenmeyen tek bir bonom bile yok.

-Hatırladığıma göre sinemadan iki yıl ayrı kaldınız, bunun nedenlerini açıklayabilir misiniz?

-Hatırlarını kıramadığım dostlarım benim fotoroman rejisörü olmamı istedi. Bu teklif bana da cazip gelmiş olmalı ki, tereddütsüz kabul ettim. Bu işte hayli başarılı olduğumu da zannediyorum. Fakat şimdi bu meslekten dolayı gerek ev işlerim gerekse sosyal yaşantımın kısıtlanması nedeniyle bir müddet bu sanattan ayrı kalacağım. Boş zamanlarımda bir iki tane film yapmayı da ayrıca düşünüyorum.

Röportaj: Aytaç Arkan / Ses Dergisi – 25 Ağustos 1973

 Haber: Sevgi Ekicigil

 sevgiekicigil.com

Yorum Yapmasam Olmaz :)