2023/09/21

Ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan, New York’ta fotoğraf sergisi açtı.

Kış Uykusu filmi ile  Cannes Film Festivalinde en büyük ödül olan Altın Palmiyeyi kazanan ünlü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan, 2012 yılında hayatını kaybeden babası Mehmet Emin Ceylan’ı konu alan ”Babamın Dünyası” adlı fotoğraf sergisini New York’ta açtı.

Nuri-bilge-ceylan-Babamin-Dunyasi-sergisi

Nuri Bilge Ceylan’ın, ABD’deki ilk sergisi, New York’un Chelsea bölgesindeki Tina Kim Galerisi’nde sanatseverlerin ziyaretine açıldı.

Ceylan’ın sergisindeki eserle, Kasaba, Koza ve Mayıs Sıkıntısı adlı filminde rol alan baba Ceylan’ın renkli, büyük baskı fotoğraflarından oluşuyor.

Sanatçının 2008 yılında İstanbul’da ”Babam İçin” adıyla açtığı fotoğraflarından oluşan sergide, yalnızlık, yaşlılık, zaman gibi konuların şiirsel anlatımına yer veriliyor. Çarpıcı detaylarla ışığın maniple edildiği eserlerde, postmodern varoluşsal temalar kullanan sanatçının, filmlerinde en çok kullanmayı sevdiği kar sahnelerini de fotoğraflarına yansıttığı görülüyor.

Öte yandan, Ceylan’ın New York’taki fotoğraf sergisi dışında, Modern Sanat Müzesi (MoMA) sinema salonunda, 3 Maymun, Uzak, Kasaba, Koza, Bir Zamanlar Anadolu’da, Kış Uykusu, Mayıs Sıkıntısı ve İklimler adlı filmlerinin gösterimi de gerçekleştiriliyor. Film gösterimleri 5 Kasım’a kadar sürecek.

Türk-Amerikan Cemiyeti’nin yardımı ile açılan sergi, 13 Aralık’a kadar ziyarete açık olacak.

Yorum Yapmasam Olmaz :)