2023/09/18

İlk olarak 1992’de yayımlanan, bol ödüllü Kıyamet Kitabı, Özlem Yüksel’in çevirisiyle İthaki Yayınları etiketiyle raflarda yerini alacak.

Connie Willis tarafından yazılan kitap; Hugo, Nebula ve Locus ödüllerini almış, Arthur C. Clarke ve BSFA ödüllerine de aday gösterildi. Kıyamet Kitabı fantastik ve bilimkurgu edebiyatı severler tarafından uzun zamandır merakla bekleniyor.

kiyamet-kitabi-connie-willisKitapta tarihçilerin çalışma yapabilmek için geçmişe gidebildiği 2054 yılında, 1320 yılına gitmek isterken bir hata sonucu kendini 1348’de, Kara Veba döneminde bulan genç akademisyen Kivrin Engle’in maceraları anlatılıyor. Böylece eser insanlığın hem geleceği hem geçmişi üzerine odaklanıyor.

Yayınlandığı dönem hem bilimkurgu severler hem de tarihî roman severlerin beğenisini toplayan Kıyamet Kitabı, alanının en önemli ödüllerini alarak yerini sağlamlaştırmıştır.

1945 doğumlu Amerikalı yazar Connie Willis, 11 Hugo ve 7 Nebula ödülüne sahip. Başarılı yazar ayrıca 2011’de Amerikalı Bilimkurgu ve Fantezi Yazarları Derneği tarafından daha önce Ursula Le Guin, Michael Moorcock, Ray Bradbury ve Isaac Asimov gibi isimlere verilmiş olan Yaşam Boyu başarı ödülüyle onurlandırılmıştır.

Yorum Yapmasam Olmaz :)