2023/09/19

Bu hafta ‘Okuma Önerileri’ serimize 23 Nisan’a özel, küçük okurlar için seçtiğimiz harika çocuk kitaplarıyla devam ediyoruz.

 
Küçük, büyük herkesin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!

Keyifli okumalar!

1. Küçük Kara Balık –  Samed Behrengi

İranlı yazar Samed Behrengi’nin unutulmaz eseri Küçük Kara Balık, çocuk kitapları denince hemen akla gelen ve birçok dile çevrilen bir başyapıt. Farklı yerleri ve denizleri merak eden Küçük Kara Balık’ın hayallerini gerçekleştirmek için çıktığı bu yolculuk, hem küçük hem de büyük okurlara hitap eden bir masal. 29 yıllık ömrüne bir sürü kitap sığdıran Behrengi’nin kaleme aldığı çocuk kitapları arasında Ulduz Kız’ın Kargaları, Bir Şeftali Bin Şeftali ve Sevgi Masalı da yer alıyor.

Küçük Karabalık Tiyatro Oyunu için tıklayınız.

2. Ben Bir Gürgen Dalıyım – Hasan Ali Toptaş

Ben Bir Gürgen Dalıyım öykü, roman ve şiirsel metinleriyle tanınan, son dönem Türk edebiyatının en önemli isimlerinden Hasan Ali Toptaş’ın ilk çocuk kitabı. Bu masalsı çocuk romanında Toptaş, insanlığa bir gürgen ağacının gözünden bakarak yemyeşil umutların, hor görülen ufukların, kaybedilen zamanların, bitmeyen zulüm çarklarının ama asla sönmeyen bir inancın hikâyesini anlatıyor. Ben Bir Gürgen Dalıyım, çocuk büyük herkesin okuyup zevk alabileceği ve hayat dersi çıkartabileceği bir roman.

3. Kumkurdu – Asa Lind

İsveç’in küçük bir köyünde dünyaya gelen ve babasından öyküler dinleyerek büyüyen çocuk kitapları yazarı Asa Lind’in kendi kızı Emma Jalamo’dan ilham alarak yazdığı Kumkurdu, dünyayı anlamaya çalışan bir çocuk Zackarina’nın maceralarını anlatıyor.

Asa Lind, Kumkurdu’nda da kendi deyimiyle, “çocukların bakış açısından büyüklerin ahmaklığını ve doğanın sırlarını felsefi bir derinlikle, şiirsel ama anlaşılır bir dille” anlatıyor. Yazarın Kumkurdu Serisinin yanı sıra Biliam ve Ben Düşünürken, Ellika Tomson’ın Keşif Günlüğü ve Dinozor Yumurtası adlı kitapları da bulunuyor.

4. Pippi Uzunçorap Serisi – Astrid Lindgren

1978 Frankfurt Kitap Fuarı’nda “çocuklar için yazan dünyanın en büyük yazarı”  ilan edilen İsveçli yazar Astrid Lindgren tarafından yaratılan Pippi Uzunçorap, iki yandan örgülü kızıl saçları, uyumsuz renklerde çorapları ve ayağına birkaç numara büyük ayakkabılarıyla beyazperdede de karşımıza çıkan unutulmaz bir karakter. 3 kitaptan oluşan Pippi Uzunçorap serisi, 85 dile çevrilip 100’ün üzerinde ülkede yayımlandı.

5. Dondurmalı Sinema – Oktay Akbal

Gazeteci-yazar Oktay Akbal’ın çocuklar için yazdığı öykülerden oluşan Dondurmalı Sinema, “Hikayemin bugünün insanlarına bir masal gibi geleceğini biliyorum. Ama ben bu masalın içinde yaşadım.”  sözleriyle başlayarak İkinci Dünya Savaşı öncesinin Türkiye’sini bir çocuğun gözünden anlatır. Otobiyografik özellikler taşıyan bu hikayeler, sadece çocuklar tarafından değil yakın tarihe farklı bir bakış açısından bakmak isteyen yetişkinler tarafından da keyifle okunabilir.

6. Charlie’nin Çikolata Fabrikası- Roald Dahl

Tim Burton’ın yönetmenliği ve Johnny Depp’in harika Willy Wonka performansıyla tanıdığımız Charlie’nin Çikolata Fabrikası, aslında Roald Dahl tarafından 1964 yılında kaleme alınan bir çocuk kitabı. Roman, ailesiyle birlikte yoksul bir hayat yaşayan Charlie Bucket’ın Willy Wonka’nın çikolata fabrikasında geçirdiği maceraları anlatır.

7. Sakız Sardunya – Elif Şafak

Çağdaş Türk edebiyatının önemli kadın yazarları arasında yer alan Elif Şafak’ın çocuklar için kaleme aldığı Sakız Sardunya, onları sevgiye, yapıcılığa, hoşgörüye öykündürecek inceliklerle dolu bir kitap. Sakız Sardunya devamlı alay konusu olan ismini hiç sevmeyen, kitap okumaya meraklı bir kız çocuğunun kütüphanede bulduğu sihirli küreyle birlikte tamamen değişen hayatını konu alıyor.

8. Anneannem Serisi – Muzaffer İzgü

Türk genç ve çocuk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Muzaffer İzgü’nün kaleme aldığı Anneannem Serisi, Anneannem Askere Gidiyor, Anneannemin Gramofonu, Anneannem Cankurtaran, Anneannem Dans Kraliçesi, Anneannem Süsleniyor ve daha nice unutulmaz ve eğlenceli kitabı içinde barındırıyor. Yumurtadan Çıkan Öğretmen, Kiraz Kız, Uzay Karpuzu ve Bülbül Düdük de Muzaffer İzgü’nün kaleme aldığı diğer çocuk kitapları arasında yer alıyor.

9. Pırtlayan Balık – Michael Rosen

Oxford ve Frankfurt üniversiteleri felsefe ve sosyal bilimler mezunu Michael Rosen tarafından kaleme alınan Pırtlayan Balık,  bütün dünyada çocukların severek okuduğu ve birbirlerine tavsiye ettikleri bir kitap. Yazarın Pırtlayan Balık dışında Garklayan Gamze ve Konuşan Köpek gibi eğlenceli isimlere sahip başka kitapları da mevcut.

10. Pullar Savaşı – Ülkü Tamer

Pullar Savaşı, İkinci Yeni şiirinin önemli isimlerinden biri olan ve yakın zamanda kaybettiğimiz Ülkü Tamer‘in çocuklar için pulları konuşturarak kaleme aldığı metaforik bir öykü kitabıdır. Bir pul koleksiyonundaki Alman pullarının Hitler’i Pul Güzeli seçtirmek için diğer ülkelerin pullarına savaş açmasını anlatan Pullar Savaşı,  dünyada her ırkın kardeş olabileceği mesajını verir.
Yorum Yapmasam Olmaz :)