2023/12/06

Ölü Erkek Kuşlar 

İnci Aral’ın romanlarını çok severim. Her bir romanında Türkiye’nin, toplumun gerçekleriyle yüzleşir, farklı hikayelere yolculuk yaparım. O kadar gerçektir ki hikayeleri tüm çıplaklığıyla gözler önüne serer yazar insanoğlu’nun güçlü ve zayıf yanlarını. Kendinize yada tanıdığınız birine benzetirsiniz mutlaka romanlarındaki kahramanları ve yaşanmışlıkları.. 1992 Yunus Nadi Roman Ödülü alan “Ölü Erkek Kuşlar” tam böyle bir roman. Yalın ve sarsıcı.
olu-erkek-kuslar-inci-aralBu roman aynı zamanda yazarın ilk romanı. İlk baskısı 1991 yılında yapılmış. Ne ilginçtir ki o zamandan bu zamana hala bu roman gerçekliğini ve geçerliliğini koruyor. Toplum olarak hala bazı yerlerde tutuklu mu kaldık acaba? Hala yanlış da olsa bile bile bazı kurallara mı saplanıyoruz ve mutsuz oluyoruz? Özellikle ilişkiler konusunda bence kat etmemiz gereken hala uzun bir yol var önümüzde…
Ölü Erkek Kuşlar Suna adlı bir kadının hikayesi. Yazar tasviriyle; “Su” uysal, uzlaşmacı, evcil, iyi anne olmaya koşullanmış bir kadın iken “Na” ise isyankar, düzene aykırı, asi ve cesur bir kadın. Suna bu iki zıt kimliğiyle yaşıyor hayatını, yaşamaya çalışıyor. Bir yanında sevgiyle bağlı olduğu kocası Ayhan, diğer yanında kocasının en yakın arkadaşı Onur’a olan aşkı var. Ve bu üç kişinin çocukluklarından başlayarak kadın ve erkek olmalarına kadar gelen hikayede tarihsel dönemin durumu, toplumun tabu ve baskıları, o dönemin karmaşa ve çözümsüzlüğü sarsıcı bir dille anlatıyor. Hani bazen insan aklım ve kalbim arasında kaldım der ya; işte aynen öyle bir şey Su-Na’nın yaşadığı da. Kendi olamamış, olamayan,  toplumun görülmeyen kuralları ardına sıkışmış insanların hikayesi bu.
inci-aral
Evlilik nedir?, Sadece bir Düzen midir?, Aşk nedir?, Cesaret midir Suçluluk mu?, Bağımsızlık mı Mutsuzluk mu? gibi pek çok sorunun cevabını da bu içten ve yaralayıcı romanda bulabiliyorsunuz. Yazar yalın ve akıcı diliyle okuru tasvirlerle süslemeden ve lafı dolandırmadan sizleri gerçeklerle karşılıklı getiriyor.
Romanın tasarımında yazar,  “Sevginin Eşsiz Kışı” adlı öykü kitabındaki “Fırtına Kuşu” öyküsünden yola çıkıyor. Bu öyküsünde geçen bazı tanımlamalara ve cümlelere rastlamak mümkün. Aynen öyküsünün adına uygun Fırtına Kuşları;  Suna, Ayhan ve Onur’un hikayesini okumadan geçmeyin.
Keyifli Okumalar!:)
Kitabın adı: Ölü Erkek Kuşlar
Yazar: İnci Aral
Yazar Fotoğrafı: İlhami Yıldırım
Tür: Türk Edebiyat / Roman
Yayınevi: Kırmızı Kedi Yayınevi
Sayfa Sayısı: 496
Gizem SAKALLI
gzmskll88@gmail.com

Yorum Yapmasam Olmaz :)