2023/03/19

Orhan Kemal, doğumunun 100. yılında 15-21 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 21. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde anılacak. 

orhan-kemal

Orhan Kemal, 15 Eylül 1914’te  Adana’nın Ceyhan ilçesinde doğmuştu. Yaşasaydı bu yıl 100 yaşında olacaktı. Yaşar Kemal, “Hâlâ şaşarım, Orhan Kemal o güzelim kitaplarını bu dert, bu bela içinde nasıl vakit bulur da yazar?” der kendisi gibi Adanalı yazar Orhan Kemal için. İkisi de Çukurova topraklarını bırakıp kalemleriyle para kazanabilmek için İstanbul yollarına düşerler. Yoksulluk ve sefillik içinde geçen günler boyunca Orhan Kemal, yazı yazmayı hiç bırakmaz. Adeta bir yazı makinesi gibidir. Her gün daktilosunun başına oturur ve yazı yazar.

Orhan Kemal, bugün Türk edebiyatına 93 şiir, 265 öykü, 24 roman, 5 tiyatro oyunu kazandırmış en üretken yazarımızdır. Bunların yanı sıra isimsiz olarak film senaryoları da yazmış, sinema hakkında da kalem oynatmıştır. Orhan Kemal 1950’lerde film hikâyeleri, diyalog ve senaryolar da yazarak, Türk sinemasına katkıda bulunmaya başlamıştır. Roman ve hikâyeleri ise 1960’lı yıllardan başlayarak beyazperdeye uyarlanmıştır. Orhan Kemal’in Türk sinemasına uyarlanan ilk eseri, 1960 yılında Atıf Yılmaz tarafından çekilen Suçlu filmidir. Avare Mustafa (Memduh Ün 1961), Murtaza (Tunç Başaran 1965, Ali Özgentürk 1986), Vukuat Var (Nejat Saydam 1972), Bereketli Topraklar Üzerinde (Erden Kıral 1979) Orhan Kemal’in sinemaya uyarlanan eserlerinden bazılarıdır.

orhan kemal murtaza

Orhan Kemal’in doğumunun 100. yıldönümü ile ilgili ilk etkinlik, geçtiğimiz Ocak ayında Çukurova Kitap Fuarı etkinlikleri kapsamında gerçekleşmiş ve  TÜYAP Fuar Merkezi Çukurova Salonu’nda “Orhan Kemal 100 Yaşında” sempozyumu düzenlenmişti. Fuar boyunca bir Orhan Kemal sergisine de yer verilmiş ve Nebil Özgentürk’ün yazıp yönettiği “Sanatımızın Hatıra Defteri Orhan Kemal Bölümü” isimli belgesel gösterimi yapılmıştı.

sessizlerin sesi orhan kemalOrhan Kemal’in doğumun 100. yıldönümü kapsamında önümüzdeki günlerde ünlü yazar Orhan Kemal yeniden anılacak. Bu yıl Adana’da  Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 21.si düzenlenecek olan Uluslararası Altın Koza Festivali’nde Orhan Kemal’in 100. doğumgünü kutlanacak. 15 Eylül tarihinde başlayacak olan festival kapsamında, sanatçının senaryosuna imza attığı ve eserlerinden sinemaya uyarlanan filmler izleyici ile buluşacak. 

17 Eylül Çarşamba günü, saat 18:00’da Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü’nün de katılımıyla Abidin Dino Sanat Parkı’nda, “Orhan Kemal 100 Yaşında Sergisi”nin açılışı yapılacak. Sergide, sanatçının senaryosunu yazdığı ve eserlerinden uyarlanan filmlerin afişlerinin yanı sıra set fotoğrafları da sanatseverlerin beğenisine sunulacak.  Aynı gün saat 20:30’da, Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda, Mehmet Güleryüz’ün yönettiği “Sessizlerin Sesi: Orhan Kemal”adlı belgesel gösterilecek.

1 thought on “ORHAN KEMAL 100 YAŞINDA

  1. Geçen yıl da “Orhan Kemal 100 Yaşında” etkinliği kapsamında Orhan Kema’in 100’üncü yaşı kutlanmıştı. Çok iyi hatırlıyorum. Adam her yıl yeniden doğuyor… Nedenini büyükşehir belediyesinin sürekli göz boyamak için yapacak etkinlik aramasında bulmak gerek. Bir 10 yıl daha Orhan Kemal 100 yaşında kalır artık…

Yorum Yapmasam Olmaz :)