2023/12/03

Orhan Pamuk, 9 Aralık günü piyasaya çıkan “Kafamda Bir Tuhaflık” adlı kitabını imzalamak için 13 Aralık Cumartesi günü saat: 14:30 – 16:30‘da İstiklal Caddesi Galatasaray’da bulunan Yapı Kredi Yayınları Kitabevi’nde okurlarıyla bir araya geliyor.

orhan-pamuk

Orhan Pamuk’un altı yıl boyunca üzerinde çalıştığı roman, bozacı Mevlut ile üç yıl aşk mektupları yazdığı sevgilisinin İstanbul’daki hayatlarını ele alıyor. 1969 ile 2012 arasında, kırk yılı aşkın bir süre Mevlut, İstanbul sokaklarında yoğurtçuluk, pilavcılık, otopark bekçiliği gibi pek çok iş yapar. Bir yandan sokakların çeşit çeşit insanla dolmasını, şehrin büyük bölümünün yıkılıp yeniden inşa edilmesini, Anadolu’dan gelip zengin olanları izler; diğer yandan ülkenin içinden geçtiği dönüşümlere, siyasi çatışmalara, darbelere tanık olur. Onu başkalarından farklı kılan şeyin, kafasındaki tuhaflığın kaynağını hep merak eder. Ama kış akşamları boza satmaktan ve sevgilisinin aslında kim olduğunu düşünmekten hiç vazgeçmez.

kafamda-bir-tuhaflik_orhan-pamukAşkta insanın niyeti mi daha önemlidir, kısmeti mi? Mutluluk veya mutsuzluğumuz bizim seçimlerimize mi bağlıdır, yoksa bizim dışımızda mı gelişip başımıza gelirler? Kafamda Bir Tuhaflık bu sorulara cevap ararken aile hayatıyla şehir hayatının çatışmasını, kadınların ev içlerindeki öfke ve çaresizliklerini resmediyor.

Yapı Kredi Yayınları Kitabevi

Adres: İstiklal Cad. No: 161

Beyoğlu

Saat: 14:30 – 16:30

Tel: 0 212 249 18 29

Yorum Yapmasam Olmaz :)