2023/01/27

Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk‘un “Benim Adım Kırmızı” adlı romanı , Fransa’da Avignon Tiyatro Festivali çerçevesinde 8-24 Temmuz tarihleri arasında Caserne des Pompiers’de sahneleniyor.

benim-adim-kirmizi-Mon-nom-est-rouge-orhan-pamuk

Orhan Pamuk‘un şuana dek dünyada en çok satan romanı olan “Benim Adım Kırmızı (Mon nom est rouge)”, 1591 yılında Osmanlı padişahı III. Murat’ın saltanat döneminde 9 gün süreyle karlı bir havada İstanbul’da geçer. Saray hattatları ve nakkaşları padişahın emriyle hazırlanan bir kitap için gizlice Frenk etkisi taşıyan resimler yaparlar. Kitabın başlıca kahramanları, sanatçıları evinde barındıran evin kızı Şeküre ve ona aşık olan teyze oğlu Kara’dır. İstanbul’da pahalılık ve korku hüküm sürmekteyken bu evdeki hattatlar ve nakkaşlar kahvehanelerde toplanıp meddahların anlattığı hikâyeleri dinleyerek eğlenirler. Benim Adım Kırmızı ‘nın bir özelliği de kitabın her karakterinin kendi dilinden konuşması, ölülerin ve cansız nesnelerin dile gelerek kitabın öyküsünü kendi bakış açılarından anlatmalarıdır.

benim-adim-kirmizi-orhan-pamuk

Alain Lecucq ve Narguess Majd’ın tiyatroya uyarladığı, Brice Coupey’in anlatıcılığı ve Siamak Jahan’ın müzikleri ile sahnelenen “Benim Adım Kırmızı (Mon nom est rouge)”, Fransa’da büyük ilgi görüyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından tekrar baskısı yapılan “Benim Adım Kırmızı” adlı roman, Fransa ve İtalya’da yılın kitabı seçildi, dünyada bir romana verilen en prestijli ödüllerin başında gelen Uluslararası IMPAC Dublin ödülünü kazandı.

Yorum Yapmasam Olmaz :)