ORHAN VELİ İLE YÜZ YIL

Garip Akımının öncülerinden ve Türk şiirinin en önemli şairlerinden biri olan  Orhan Veli,  100’üncü yaş gününde İstanbul’da adına yakışır bir sergiyle anılacak. “Sakın Şaşırma: Orhan Veli 100 Yaşında” sergisi, Orhan Veli’ye ait kitaplar, şiirler, mektuplar, gazeteler, resimler, çizimler, heykeller ve özel fotoğraflardan oluşacak. Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından düzenlenecek olan bu sergi ile genç yaşta hayatını kaybeden (36 yaşında) ünlü şairin kısa yaşamı ele alınacak.

orhan-veli

4 Nisan Cuma günü Beyoğlu Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde açılacak ve 1 Mayıs’a kadar ziyarete açık olacak olan “Sakın Şaşırma: Orhan Veli 100 Yaşında” sergisinde Orhan Veli’nin 1947’de yayımladığı 4’üncü şiir kitabı “Yenisi”nin matbaa manüskrisinin de sergileneceği belirtiliyor. Ayrıca 1949 yılında Orhan Veli’nin önderliğinde sadece 28 sayı yayımlanabilen sanat gazetesi Yaprak’ın abone defteri ve klasörü, Orhan Veli’nin cep defteri ve kalemleri de sergide yerini alacak.

Orhan Veli ile yaşacağınız bu edebiyat şöleninden sonra muhakkak Orhan Veli’nin şiirlerini tekrardan  okumak isteyeceksiniz. O zaman size şu hatırlatmayı yapalım. Orhan Veli’ye ait “Bütün Şiirleri” kitabını Yapı Kredi Yayınları’ndan bulabilirsiniz. Diğer tercihlerde;

 “Yalnız Seni Arıyorum- Nahit Hanım’a Mektuplar” (YKY),

“Hoşgör Köftecisi-Öyküler” (YKY),

“Beni Bu Güzel Havalar Mahvetti-Kendi Sesinden Şiirler” (YKY),

Ali İnsan Kolcu’dan “Orhan Veli’nin Poetikası” (Salkımsöğüt),

Asım Bezirci’den “Orhan Veli” (Evrensel),

“Şairin İşi-Yazılar, Öyküler, Konuşmalar” (YKY)

Murathan Mungan’dan “Bir Garip Orhan Veli” (Metis.)

Yazarımız Sinem SAÇKAN’ın Orhan VELİ ile ilgili çivi yazısına buradan ulaşabilirsiniz..

Yorum Yapmasam Olmaz :)