PABLO NERUDA’NIN NAAŞI İNCELENDİ VE..

Şili’de 11 Eylül 1973’teki askeri darbeye karşı çıkan ve dünyanın en büyük şairlerinden sayılan Pablo Neruda’nın mezarı yapılan inceler sonucunda şairin zehirlenerek öldüğü konusundaki iddiaları doğrulamadı.

Edebiyat dalında Nöbel ödülü sahibi ünlü Şilili şair Pablo Neruda’nın öldürüldüğünü düşünen Şili’deki solcuların bu iddiaları bu şekilde sonlandırılmış olduMatilde-Urrutia-ve-pablo-neruda.

Şili’li ve uluslararası uzmanlardan oluşan 15 kişilik grup, altı aydan uzun süren incelemelerin sonuçlarını açıkladı. Uzmanlar, şairin naaşında herhangi bir zehir kalıntılarına rastlanmadığını bildirdi.
Şili Adli Ekspertiz İdaresi Müdürü Patrisio Bustos, naşın inceleme sonuçları, aslında şairin resmi olarak açıklanan ölüm nedenlerini doğruladığını ifade etti.
Neruda 1973 yılında Şili Darbesi’nden hemen sonra öldü. Resmi açıklamalara göre, şairin ölüm nedeni prostat kanseriydi. Ancak şairin şoförü ve Şilili gazeteci Francisco Marin, Augusto Pinochet yandaşları tarafından zehirli iğne ile öldürüldüğünü iddia etmişti.

“Neruda’ya zehirli iğne yapıldı” iddiası

Neruda, 23 Eylül 1973’te öldüğünde Nobel Edebiyat Ödülü sahibi olmasının üzerinden 2 yıl geçmişti.

Resmi açıklamalarda Neruda’nın prostat kanseri nedeniyle öldüğü söyleniyordu.

Ancak Nobel Ödüllü, dünya gezgini şairin son son asistanı Manuel Araya’nın söyledikleri bir başka iddiayı, büyük bir suçlamayı içeriyor: “Neruda’ya hastanede zehir içeren bir iğne yapıldı.”

BBC’ye açıklama yapan Araya şöyle diyor: “23 Eylül’de… öğleden sonra… Neruda bizi hastaneden aradı ve hemen gelmemizi istedi. Hastaneye vardığımızda Neruda ‘uyurken bir doktor mideme iğne yaptı’ dedi.”

Neruda o akşam Santa Maria Hastanesi’nde öldü.

“Pinochet istemiyordu”

Araya, 11 Eylül askeri darbesinin lideri Agusto Pinochet’inin “Neruda’nın ülkeden ayrılmasını istemediği için öldürüldüğünü” iddia ediyor.

Araya’ya göre, Neruda Meksika’ya kaçıp darbe yönetimine muhalefet oluşturmayı planlıyordu.

Yorum Yapmasam Olmaz :)